Sigurno vam se milion puta desilo da vas "udari struja" kada dodirnete kvaku na vratima, radijator, prekidač za svetlo ili slavinu za vodu. Iako je statički elektricitet faktički bezopasan, zna da bude veoma neprijatan, naročito ako se dešava u serijama.
- Statički elektricitet može da bude veoma neprijatan, pogotovo tokom hladnih zimskih dana kada više vremena provodimo u zatvorenim i zagrejanim prostorijama. Statički elektricitet nastaje zbog neravnoteže električnih naelektrisanja na različitim površinama, a sve to blisko je povezano sa našom obućom, odećom ili suvoćom vazduha u prostoru - objašnjava doktor Martin Skur.
Kako nastaje statički elektricitet?
Kada se dva materijala dodiruju i razdvajaju to izaziva prelazak elektrona sa jedne površine na drugu što dovodi do statičkog elektriciteta. Materijali poput gumenih đonova ili sintetičke odeće su izolatori zbog čega su podložni zadržavanju naelektrisanja, a provodnici poput metalnih slavina dovode do brzog pražnjenja tog naboja.
- Glavni uzrok ovog fenomena uglavnom su sintetički materijali koji se nalaze u obući, odeći ili tepisima, a koji zadržavaju statički naboj. Nakon što dođete u kontakt sa provodnicima poput radijatora ili prekidača, dolazi do naglog pražnjenja naelektrisanja što dovodi do osećaja sličnog peckanju struje - objašnjava Skur.
Kako da sprečite ovu pojavu?
Prvo što možete da učinite jeste da povećate vlažnost vazduha. Ovlaživači vazduha ili provetravanje prostorija mogu da smanje statički elektricitet jer se elektroni slobodnije kreću kada je vazduh vlažan.
Takođe, izbegavanje sintetičkih materijala kao i obuća sa gumenim đonon može dovesti do sprečavanja statičkog elektriciteta.
- Ako vam se ovo često dešava i neprijatno vam je, postoji rešenje. Uzmite novčić, i njime dodirnite slavinu u kupatilu ili neki drugi metalni deo. Čestice "nabijene" elektricitetom će preko novčića preći na slavinu i neće se zadržati na vama. Na taj način ćete izbeći neprijatni šok - zaključio je doktor Skur, prenosi Dejli Mejl (Daily Mail).
Komentari (0)