Ručno pranje sudova je nekada zamoran posao, međutim ima i onih koji su sigurno barem jednom pomislili da je bolje oprati ih na taj način nego u mašini. Alisija Sokolovski, stručnjak za čišćenje, rešava dilemu koji je od ta dva principa sređivanja zaprljanih sudova i bolji i efikasniji.
Verovali ili ne, mašina za pranje sudova troši znatno manje vode i energije nego što je to slučaj tokom ručnog pranja.
- U proseku, mašina za pranje sudova koristi oko 3 do 5 galona po ciklusu pranja, dok ručno pranje može lako da potroši do 27 galona po pranju, u zavisnosti od toga koliko dugo pustite vodu da teče - kaže ona i time ukazuje da je bolje prati sudove u mašini.
Kuhinjske slavine proizvedene nakon 1994. moraju imati protok od 2,2 galona ili manje u minuti, tako da možete skupiti 27 galona za nešto više od 12 minuta. Prelazak sa ručnog pranja na mašinu za sudove štedi 8.400 galona vode godišnje, smanjujući račune za komunalne usluge.
Mašina bolje pere skorele fleke
Da li ste ikada izvukli ručno opranu posudu iz ormarića i primetili mrvicu osušene hrane ili veliki trag koji ste propustili kuhinjskim sunđerom? Složićete se da je to redovna pojava. Međutim, sa mašinom za pranje sudova to nije tako.
Snažni mlaznici, vrela voda i veoma moćni i abrazivni deterdženti za mašinu za pranje sudova fizički peru posuđe bolje nego što bi to ikada mogao kuhinjski sunđer.
- Korišćenje mašine za pranje sudova oslobađa vas ribanja, ispiranja i sušenja posuđa, na kraju štedi vaše vreme - kaže stručnjak.
Bolje dezinfikuje
Taj sunđer koji koristite tokom ručnog pranja može imati 54 milijarde bakterija po kubnom centimetru. Umesto toga, pogledajte da li vaša mašina za pranje sudova ima postavku za dezinfekciju.
- Mašine za pranje sudova mogu da zagreju vodu do viših temperatura nego što je normalno za ručno pranje - kaže Sokolovski.
Da li neko posuđe treba da perete ručno pre nego što ih stavite u mašinu za pranje sudova? Naravno, postoje izuzeci.
- Neki predmeti koji mogu da se peru u mašini za sudove mogu i dalje imati koristi od ručnog pranja - objašnjava ona.
Treba obratiti pažnju i na masne posude.
- Zapečena hrana često zahteva struganje ili natapanje unapred kako bi se izbeglo ostavljanje ostataka na posuđu - ističe Alisija.
Veliki lonci i tiganji mogu zatrpati mašinu za pranje sudova, smanjujući njenu efikasnost. Međutim, koliko god da je mašina za pranje sudova odlična, to ne bi trebalo da bude jedini metod čišćenja. Kako Sokolovska ističe, neki predmeti jednostavno ne mogu da podnesu toplotu (ili deterdžent). Fini porcelan, obično ručno obojen, može da se polomi ili izbledi, a kristalne čaše mogu da se zamute ili popucaju zbog deterdženta i toplote.
Takođe, trebalo bi da budete oprezni kada je u pitanju drvo te se daske za sečenje čiste ručno, ali i tanka plastika se može iskriviti od toplote, piše Readrs Digest.
Komentari (0)