Bez obzira da li se zbog perioda takozvane „sezonske tuge“ osećate manje srećno ili ste upravo iza sebe ostavili jednu paklenu godinu (ovo važi gotovo za sve), sigurno možete da od stručnjaka iskoristite savete, trikove i strategije za povećanje radosti i sreće.
Na kraju krajeva, ne postoji nešto "kao da se osećate previše dobro“. Zato dodajte ovih sedam malih i lakih načina da poboljšate radost i sreću u 2022. godini, a koje smo naučili od nauke i stručnjaka na tu temu.
Idite na plažu
Bez obzira na godišnje doba, odlazak na plažu može biti podsticaj za sreću za kojom žudite. Postoji naučni razlog zašto je plaža mesto sa mnogo sreće. Ona vam može pomoći da se ponovo povežete sa prirodom, napunite energijom, prihvatite način razmišljanja o odmoru i mentalno se resetujete što vam neophodno kako biste se suočili sa teškim životnim situacijama.
Niste oduševljeni boravkom na plaži? Bez brige.
-Boravak u prirodi ili bilo gde napolju gde ima svežeg vazduha uvek će doneti boljitak čoveku, kaže klinički psiholog Aura Priscel De Los Santos za Well And Good.
Možda vas zanima…
Započnite dan introspekcijom
Način na koji započinjete jutro može vam pomoći da postavite dobru osnovu za ceo dan. Dakle, da biste osigurali da svaki dan započnete pozitivno, Mišel Voks, trener sreće i osnivač američkog projekta sreće, preporučuje da svakog jutra postavite ova ključna pitanja:
Čemu se mogu radovati danas?
Šta me danas može zabrinuti i kako ću se izboriti sa tim?
Kako želim da se osećam na kraju dana, i šta treba da uradim (ili ne) da to postane stvarnost?
Rituali pred spavanja
Slično tome, mali rituali pred odlazak na spavanje će vam pomoći da završite dan spokojni i da vam omoguće bolji noćni odmor.
Dakle, šta podrazumeva idealna noćna rutina za podizanje raspoloženja?
Stručnjaci za sreću preporučuju postavljanje striktnog vremena za spavanje, vođenje dnevnika, izražavanje zahvalnosti, spremanje za spavanje mnogo pre spavanja, isključivanje svih elektronskih uređaja, vizuelizaciju kako želite da izgleda sledeći dan, odlazak u šetnju ili povezivanje sa partnerom.
Doktorka Lori Santos, stručnjak za sreću i profesor psihologije na Univerzitetu Jejl, kaže da je rutina kratka i slatka, tako da je veća verovatnoća da ćete je se držati dugoročno.
Planiranje odmora
Putovanja mogu biti veliki izvor radosti i sreće za mnoge. Iako vam svakodnevne obaveze možda neće dozvoliti da uskočite u avion i putujete širom sveta svake nedelje, jednostavno planiranje sledećeg odmora može podići raspoloženje. To se zove iščekivanje odmora.
-Sama ideja o bekstvu može doneti osećaj trenutne sreće, tvrdi dr Karla Mari Menli, klinički psiholog i autor knjige „Radost od straha“.
-U suštini, jednostavan čin zamišljanja budućeg pozitivnog događaja može izazvati osećaj radosti i blagostanja.
Da biste još više dobili zadovoljstva od iščekivanja odmora, napravite listu pogodnosti koje ćete dobiti od putovanja (tj. više radosti, promenu dnevne rutine, iskustvo nove kulture). Zatim se zapitajte na koje druge načine možete zadovoljiti te osnovne želje u svom svakodnevnom životu. Na primer, isprobavanje novog restorana može biti način na koji ćete doživeti novu kulturu, putovanje nije nužno potrebno.
Proizvodi koji povećavaju sreću
Iako nam materijalne stvari neće nužno kupiti sreću, određeni proizvodi mogu pomoći da unesemo više radosti u naše živote. Konkretno, stručnjaci za sreću se zaklinju u časopise za samorefleksiju, fitnes sprave koje vas podstiču da pomerate svoje telo (traka za trčanje ili konopac za preskakanje) i lampe za svetlosnu terapiju za svakodnevno jačanje mentalnog zdravlja.
Definisanje sreće
Sreća je subjektivna. Definicija sreće jedne osobe može biti potpuno drugačija od nečije druge, zbog čega je važno razumeti šta sreća znači i kako je zamišljate. Da bi pomogao u tome, psiholog i autor knjige „Detox Your Thoughts“, dr Andrea Bonior, podelio je pet ključnih pitanja na koja treba odgovoriti:
Šta biste radili sa potpuno slobodnim danom?
Kako biste voleli da se jednog dana sumira vaš život?
U šta ste najspremniji da uložite napor?
Koje su vas aktivnosti dovele u rutinu?
Kakva lica vidite kada čujete reč ljubav?
Hormoni sreće
Hormoni dobrog osećanja, dopamin, oksitocin, serotonin i endorfin, šalju u mozak pozitivne signale koji podstiču sreću. Dakle, obavljajući aktivnosti koje ih prirodno proizvode, možemo sebi da pružimo dozu radosti.
Evo nekoliko aktivnosti koje preporučuju stručnjaci za sreću: pevanje pod tušem (dopamin), samomasaža (oksitocin, zvani hormon maženja), osmeh (serotonin) i ples (endorfin).
Komentari (0)