Odrasli

OVO SU RANI SIMPTOMI RAKA PANKREASA KOJE MNOGI IGNORIŠU: Stručnjak upozorava šta ne smete da zanemarite - to vam može spasti život!

Najvažnije je zapamtiti da je rano otkrivanje ključno, kad god nešto nije u redu sa vašim telom, smatrajte to pozivom da obratite više pažnje.

Slika Autora
byAna Đelić

11.07.2025 15:40

OVO SU RANI SIMPTOMI RAKA PANKREASA KOJE MNOGI IGNORIŠU: Stručnjak upozorava šta ne smete da zanemarite - to vam može spasti život!
New Africa/Shutterstock

Rano otkrivanje raka pankreasa može biti presudno za preživljavanje, ali upravo zato što se simptomi javljaju kasno, ovaj oblik raka spada među najsmrtonosnijim. Gastroenterolog i gastrointestinalni hirurg, dr Samrat V. Jankar, upozorava da se prvi znaci često ne prepoznaju ili se pogrešno tumače, što značajno smanjuje šanse za uspešno lečenje.

- Rak pankreasa čini samo 1,8 odsto svih novih slučajeva raka, ali uprkos toj retkosti i dalje je jedan od vodećih uzroka smrti od raka -  navodi dr Jankar za Jahu (Yahoo).

Dodaje da bolest podjednako pogađa muškarce i žene, ali da je češća kod osoba starijih od 65 godina. Statistike pokazuju da svega pet do 10 odsto pacijenata preživi pet godina nakon dijagnoze, upravo zbog kasnog otkrivanja.

Perfect Wave/Shutterstock

Ukoliko bol u stomaku ne prolazi odmah se obratite lekaru

Jedan od simptoma na koje treba obratiti pažnju jeste promena u ritmu pražnjenja creva, bilo da je reč o učestalom zatvoru ili prolivu. Takođe, bol u gornjem delu stomaka ili donjem delu leđa, koja se pogoršava kada ležite, a popušta kada se nagnemo napred, može biti znak da tumor vrši pritisak na kičmu.

- Bol u stomaku nije normalna stvar, naročito ako je uporna i ne prolazi. Ako se javi u kombinaciji sa drugim simptomima, obavezno posetite lekara - naglašava dr Jankar. 

Među ostalim ranim znacima navode se nagli gubitak telesne težine, stalni umor i pojava žutice. Neki pacijenti mogu imati i probleme sa varenjem nakon jela, dok ređi simptomi uključuju oticanje tela, krvne ugruške, pa čak i depresiju.

Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, sledeći korak je dijagnostika. Najčešće se radi skener abdomena (CT), krvne analize radi otkrivanja povišenih enzima povezanih sa pankreasom, a u nekim slučajevima i biopsija. Na osnovu nalaza određuje se terapija, koja može uključivati operaciju, hemoterapiju ili zračenje.

- Danas postoje ljudi koji žive i do 10 godina nakon što im je dijagnostikovan rak pankreasa. Napredak medicine donosi novu nadu, ali ključ je u ranom otkrivanju - kaže dr Jankar. 

Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

Bolovi u krstima takođe mogu da ukažu na rak pankreasa

Osim praćenja simptoma, važno je prepoznati i faktore rizika. Pušenje je jedan od najvećih, pušači imaju čak 80 odsto veći rizik da obole. Rizična je i česta konzumacija crvenog i prerađenog mesa. Na kraju, važnu ulogu ima i porodična istorija. Osobe čiji su roditelji ili braća i sestre imali rak pankreasa imaju dva do tri puta veći rizik.

- Ne možemo birati svoju genetiku, ali možemo da biramo kako ćemo se ponašati prema njoj. Ako znate da je bilo slučajeva raka pankreasa u vašoj porodici, redovni preventivni pregledi mogu vam spasiti život - poručuje dr Jankar. 

Najvažnija poruka ostaje ista - slušajte svoje telo i ne ignorišite signale. Rano otkrivanje bolesti pruža najbolju šansu za izlečenje.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)