Grejs Dejvidson (36) iz Londona postala je prva žena u Velikoj Britaniji koja je rodila dete nakon transplantacije materice. To je uspela zahvaljujući nesebičnoj donaciji njene starije sestre Ejmi Pjurajd (42). Grejs je ćerku rođenu 27. februara, nazvala Ejmi Isabel, u čast sestre, kao i doktorke Isabel Kjiroga, jednoj od vodećih hirurga na operaciji.
- To je bio, bez sumnje, najbolji dan u našim životima, prepun radosti, sreće i suza. Toliko dugo sam želela da postanem majka - rekla je Grejs, dijetetičarka iz severnog Londona, za Dejli mejl (Daily mail).
Njena beba Ejmi Isabel rođena je carskim rezom, a težila je 2.06 kg i nije joj bila potrebna dodatna medicinska pomoć.
Grejs je rođena bez materice zbog retkog genetskog sindroma, a na transplantacioni program je primljena još 2015. godine. Zbog brojnih regulatornih prepreka i pandemije, transplantacija je konačno izvedena 2023. godine. Njena sestra Ejmi, majka dvoje dece, provela je osam sati na operaciji i nekoliko nedelja u oporavku, ali kaže da joj je to bila "ogromna privilegija".
- To je bilo najnesebičnije što sam ikada doživela - rekla je Grejs kroz suze.
Njen suprug Angus takođe nije štedeo reči.
- To je bio neverovatan trenutak, ne samo medicinsko čudo, već i lična proslava jednog života - dodao je on.
Operaciju su predvodili profesor Ričard Smit i dr Isabel Kjiroga. Prof. dr Smit je 26 godina radio na tome da transplantacije materice postanu realnost u Velikoj Britaniji.
- Ovo daje novu nadu hiljadama žena koje inače ne bi imale šansu da iskuse radost majčinstva - izjavio je on.
Do sada su izvedene još tri transplantacije materice u VB, ovog puta koristeći organe preminulih donora. Sve pacijentkinje su dobro i imaju redovne menstrualne cikluse, a očekuju se i prve trudnoće.
Grejs i Angus se nadaju da će pokušati da dobiju još jedno dete pre nego što joj se presađena materica ukloni, što mora da se uradi u roku od pet godina zbog potrebe za lekovima koji potiskuju imuni sistem i povećavaju rizik od raka.
Komentari (0)