Da li patite od učestalog mokrenja kome ne znate uzrok? Oba pola se susreću sa tim problemom, čiji uzroci mogu biti mnogobrojni. Jedan od njih jesu urinarne infekcije koje su rezultat razmnožavanja bakterija u gornjem urinarnom traktu (bubrezi) ili donjem (bešika i mokraćni kanali ili kod muškaraca prostata i testisi).
Urinarne infekcije su pre svega bakterijske i najčešće se dešavaju kada bakterije iz creva dospeju do urinarnog sistema. Urolog dr Bogomir Milojević je otkrio da li žene imaju češće urinarne infekcije od muškaraca.
- Neki statistički podaci govore da će 50 odsto žena jednom u životu osetiti urinarnu infekciju, a ako gledamo po uzrastu, po najmlađem dobu to su ipak muškarci zbog urođenih anomalija. U srednjem dobu oboljevaju žene, a posle 60. godine učestalost oboljevanja je gotovo identična - otkrio je naš poznati stručnjak.
Prema njegovim rečima, bakterija dospeva do urinarnog trakta na veoma specifičan način.
- Normalno je da bakterija prodre u urinarni trakt i mi možemo da imamo bakteriju u urinarnom traktu i možemo da imamo bakteriuriju. Možda neko od nas ovde ima bakteriuriju, što znači da imamo bakterije u urinu, ali nemamo urinarnu infekciju, pošto je urinarna infekcija u suštini inflamatorni odgovor organizma na prisustvo bakterije - bilo da je to ešerihija koli ili neka druga bakterija. A kada imamo nalaz bakterija u urinu, samo bez inflamatornog odgovoara, tu govorimo o bakteriuriji i nju ne treba lečiti - objasnio je dr Milojević.
On je otkrio koju je urinarnu infekciju najteže lečiti.
- Sve zavisi od težine kliničke slike - ako je ona teža, teže ćemo i bakteriju lečiti. Nije isto ako od ešerije koli oboli neka osoba od 20 godina koja je zdrava i neko ko ima gomilu komorbiditeta udruženih bolesti. Ne postoji razlika da li ćemo teže lečiti ešeriju, ali veliki problem predstavljaju multirezistentne bakterije. Mi smo ti koji smo krivi jer danas imamo multirezistentne sojeve, pa ne reagujemo na antibiotike. Imate bakterije koje su rezistentne gotovo na sve antibiotike i to je veliki problem - upozorio je lekar.
Nekada, simptome urinarne infekcije možemo da pomešamo sa nekim drugim stanjima, a doktor Milojević objašnjava kako da znamo od čega smo oboleli.
- Obično te dizurične tegobe, kao što su peckanje, bolovi pri mokrenju, učestalo mokrenje, to se obično povezuje sa infekcijom donjih mokraćnih puteva, odnosno sa upalama mokraćne bešike, ali pacijenti mogu da imaju i bolove u lumbalnom predelu, da imaju temperaturu, i da imaju upalu npr. bubrega, a da uopšte ne pomisle da urade nalaz urina. Tako da sve zavisi od kliničke slike - pojasnio je dr Milojević u emisiji "RTS Ordinacija".
Komentari (0)