Odrasli

ZANEMEĆETE KAD VIDITE ŠTA SE S TELOM DEŠAVA TOKOM TOTALNE ANESTEZIJE: To nije spavanje, već nešto mnogo strašnije - lekari sve otkrili! (VIDEO)

Anesteziolog je u detalje objasnio šta se sve ljudima ubrizgava u organizam kako bi preživeli najteže hirurške intervencije.

03.12.2024 20:15

ZANEMEĆETE KAD VIDITE ŠTA SE S TELOM DEŠAVA TOKOM TOTALNE ANESTEZIJE: To nije spavanje, već nešto mnogo strašnije - lekari sve otkrili! (VIDEO)
shutterstock

Priprema za operaciju podrazumeva niz koraka, uključujući popunjavanje obrazaca za preoperativnu procenu i razgovor sa lekarom kako bi se osigurala bezbednost pacijenta. Međutim, mnogi su iznenađeni kada saznaju kako anestezija zapravo funkcioniše. 

- Anestezija nije spavanje na operacionom stolu. Dajemo vam lek koji vam isključuje mozak, čineći vas potpuno onesvešćenim, tako da ne možete da osetite bol. Zatim vam dajemo lekove koji parališu vaše telo, ako je potrebno, zatim vam dajemo i neke lekove koji brišu vaša sećanja kako biste bili manje anksiozni i da biste smanjili rizik od posttraumatskog stresa (PTSP-a) pod anestezijom - objasnio je anesteziolog sa Jutjub (Youtube) kanal Medical Secrets.

I dok mnogi veruju da ih anestezija "uspava", Nacionalni instituti za zdravlje pojašnjava da stanje izazvano anestetikom nema mnogo veze sa snom. 

- Nesvesnost izazvana anestezijom nije san, postoje fundamentalne fiziološke razlike koje to potvrđuju - navodi se u njihovom istraživanju.

Mnogi su bili šokirani ovim otkrićem i podelili su svoje iznenađenje u komentarima.

- Zvuči mnogo strašnije kada to tako opišete.

- Ovo me brine!

- Prvo odbrojavate, a onda ste odjednom u fazi oporavka - četiri do šest sati izgleda kao pet minuta.

- Moj mozak se probudio pre mog tela posle operacije srca. Mogao sam da čujem glasove, ali nisam mogao da pomerim telo, da otvorim oči ili čak da reagujem. Bilo je zastrašujuće!

Ovi komentari i stručna objašnjenja naglašavaju koliko je anestezija složena i daleko od običnog "spavanja". Za većinu pacijenata omogućava bezbedne operacije, ali retki slučajevi, poput opisanih, otkrivaju potencijalne izazove i za medicinske radnike i za pacijente. Anesteziolozi, koristeći napredne metode, nastoje da minimiziraju rizike i obezbede bezbedno iskustvo za sve. Ipak, preporuka je da se u stanje potpune anestezije pacijent uvodi baš kada ništa drugo ne preostaje, a o tome piše i portal Ladbajbl (Ladbible).

BONUS VIDEO:

Komentari (0)