Odrasli

MESAR OTKRIVA: JEDINO OVAKVO MLEVENO MESO SMETE DA KUPUJETE! Evo kako nas prodavci VARAJU godinama!

Crvena boja ne garantuje svežinu i kvalitet mesa.

29.11.2024 14:20

MESAR OTKRIVA: JEDINO OVAKVO MLEVENO MESO SMETE DA KUPUJETE! Evo kako nas prodavci VARAJU godinama!
Shutterstock

Ponekad vas zaista oči lažu. Naime, kada kupujemo meso, većina nas obavezno traži ono koje je crvene boje jer naš mozak to automatski povezuje sa zdravljem i svežinom. Međutim, izgleda da smo godinama bili u zabludi, budući da bivši mesar i inspektor za kontrolu hrane Franz Vol tvrdi da je mleveno meso sivkaste boje mnogo zdravije od crvenog.

Naučeni smo da pretpostavljamo da je boja pokazatelj svežine mesa. Međutim, Franc Vol objašnjava da je to zabluda i da kupci treba da razmotre prirodni proces koji nema veze sa kvalitetom mesa ili kobasica.

- To je optički proces, a industrija nas je naučila da meso i kobasice moraju biti crvene - navodi Vol.

Kako tvrdi, iako je mleveno meso u supermarketima često jarkocrvene boje, meso koje je duže stajalo na pultu može da dobije sivkastu nijansu. To ne mora nužno da znači i da je lošeg kvaliteta.

Naime, prehrambena industrija nas je navikla na ideju da sveže i kvalitetno meso uvek mora da bude jarkocrvene boje, zbog čega mnogi potrošači postanu oprezni kada meso ima bledu, sivkastu ili smeđu boju.

Shutterstock

Boja mlevenog mesa je ključni pokazatelj kvaliteta

Meso sadrži mioglobin, protein koji je odgovoran za crvenu boju. Kada meso dođe u kontakt sa kiseonikom, mioglobin oksidira i meso može postati sivo ili smeđe. Ovo je prirodan proces koji se često događa kod sveže izrezanog mesa koje nije bilo dugo pakovano ili koje je čuvano u vakuumiranoj ambalaži

Vol objašnjava da se koriste različite tehnike da bi se održalo crvenilo mesa, poput dodavanja visokog udela kiseonika u ambalažu. Ove tehnike mogu da pomognu da meso zadrži crvenu boju, ali to ne znači da je kvalitet mesa ugrožen.

- Kada proizvođač pakuje mleveno meso, ima dve mogućnosti. On izduva ambalažu i obično je u njoj visok nivo kiseonika, a to naročito kod govedine, znači lepu crvenu boju. To nije zabranjeno, a često se koristi i sredstvo za crvenilo. To je takozvani "osveživač". Kada se koristi ovaj proizvod, jezgro kobasice ostaje crveno, a ostatak siv.  Ako ga probušite i razdvojite i ostavite pola sata, opet će pocrveniti, ali kupac na početku vidi samo sivo mleveno meso - zaključio je Franc Vol, piše dw.com.

BONUS VIDEO:

 

Komentari (0)