Odrasli

HRVATICA TVRDI: IZLEČILA SAM RAK NA SVOJ NAČIN: Ova naučnica izazvala je brojne kontroverze, njene radove niko nije želeo da objavi, a postupak koji je koristila krajnje je rizičan! (FOTO)

Bita Halasi lečila je sopstveni karcinom virusima koje je uzgajala u laboratoriji, što mnoge njene kolege smatraju neetičkim pristupom.

24.11.2024 15:52

HRVATICA TVRDI: IZLEČILA SAM RAK NA SVOJ NAČIN: Ova naučnica izazvala je brojne kontroverze, njene radove niko nije želeo da objavi, a postupak koji je koristila krajnje je rizičan! (FOTO)
youtube-printscreen-Veros Kim

Dr Bita Halasi, virusolog sa Univerziteta u Zagrebu, izazvala je polemiku u medicinskim krugovima nakon što je odlučila da se leči od raka dojke pomoću laboratorijski uzgojenih virusa. Ona je u međuvremenu imala rak dojke i mastektomiju, što predstavlja otklanjanje dela ili čitave dojke, kada postoji jedno ili više žarista u njoj u vidu raka. Nakon što joj je 2020. dijagnostikovan povratak bolesti na mestu prethodne mastektomije, dr Halasi je odbila ponovnu hemoterapiju i osmislila eksperimentalni tretman poznat kao onkolitička virusna terapija (OVT). Danas, četiri godine kasnije, ona je bez znakova bolesti, ali njeno samoeksperimentisanje otvorilo je pitanja o etičnosti ovakvih metoda.

Halasi je primenila dva virusa: virus morbila i virus vezikularnog stomatitisa (VSV), za koje je znala da mogu inficirati ćelije njenog tumora.

- Bila je potrebna hrabra urednica da objavi ovaj rad - izjavila je Hrvatica, aludirajući na poteškoće u objavljivanju studije u časopisu Vaccines.

Više od dvanaest časopisa odbilo je rad zbog etičkih dilema, što dr Halasi objašnjava činjenicom da je njen rad uključivao samoeksperimentisanje. Naime, onkolitička virusoterapija, koja koristi viruse za uništavanje kancerogenih ćelija i stimulaciju imunog sistema, i dalje je u eksperimentalnoj fazi. 

Trenutno je odobrena samo za lečenje melanoma i to onog koji je u stanju metastaze, ali ne i za rak dojke. Halasi je naglasila da njen slučaj nije vodič za pacijente, već podsticaj za dalja istraživanja. 

- Ovakva terapija ne bi trebalo da bude prvi pristup u lečenju raka - napisala je u svom radu, a o tome piše i Jahu (Yahoo).

Stručnjaci poput Džejkoba Šerkova sa Univerziteta Ilinoj u Njujorku upozoravaju na rizik da bi deljenje ovakvih rezultata moglo podstaći pacijente da napuste standardne tretmane u korist neproverenih metoda. Ipak, Šerkov dodaje da je očuvanje stečenih saznanja od ključne važnosti. 

- Mislim da ovo može biti etički prihvatljivo, ali nije jednostavan slučaj - izjavio je on.

Dr Halasi ne žali zbog svoje odluke i smatra da je njeno iskustvo važno za budućnost nauke. Nedavno je dobila sredstva za istraživanje primene OVT-a u lečenju raka kod domaćih životinja, otvarajući nove mogućnosti za borbu protiv ove bolesti.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)