Prošlo je već 44 godine od smrti Josipa Broza Tita, jednog od najznačajnijih lidera u istoriji Jugoslavije. Tito je umro 4. maja 1980. godine u Ljubljani, tri dana pre nego što bi napunio 88 godina. Njegovo vođstvo trajalo je punih 35 godina, a ostavilo je dubok trag na društvo i politiku bivše Jugoslavije. Tito je bio neprikosnoveni lider socijalističke Jugoslavije, a njegovo ime se i danas često pominje u brojnim raspravama o tom periodu.
Mnogi se sećaju Tita kao vođe koji je obezbedio višedecenijski mir i relativnu stabilnost. Tokom njegovog mandata, Jugoslavija je doživela postepeni uspon u raznim aspektima, uključujući ekonomiju i kulturu. Njegovo vođstvo je oblikovalo identitet naroda, a sećanje na njega danas izaziva mešovite emocije, od nostalgije do kritike.
U svetu gde su teorije zavere postale deo svakodnevice, Tito nije izbegao ovu sudbinu. Na društvenim mrežama, forumima i u knjigama, može se pronaći mnoštvo teorija koje se bave njegovim životom i nasleđem.
Takođe, na svetlo dana izašli su i dokumenti pronađeni u podzemnim prostorijama Kliničkog centra u Ljubljani. Slovenački mediji objavili su informacije o računima lečenja te luksuzu koji je upražnjavalo Titovo osoblje i osiguranje.
Tokom meseca dana, u jednom od dokumenata otkriveno je da je tokom lečenja Josipa Broza Tita zabeležena izuzetno bogata ishrana. Naime, za taj period pojelo se čak 18 kilograma buđole, 20 kilograma pršute, kao i 100 kilograma svinjskog mesa. Pored toga, uživalo se u 31 kilogramu baby govedine, 90 kilograma šunke u konzervama i 54 kilograma banana. Ovi podaci su šokirali javnost, jer je teško zamisliti da je u takvim trenucima, kada je Tito bio u ozbiljnom zdravstvenom stanju, ishrana bila tako bogata i raznovrsna.
HEINRICH SANDEN / AFP / Profimedia
Osim hrane, tokom ovog perioda konzumirao se i značajan broj alkoholnih pića. Tako je popijeno 91 boca viskija, 20 flaša ruma, 11 boca vodke i čak 100 litara vina. Ova količina alkohola dodatno osvetljava raskoš i opuštenost koja je pratila lečenje Tita, dok je on bio pod pažnjom sedmeročlanog lekarskog konzilijuma.
U otkrivenim dokumentima, naišlo se i na podatke o užitcima medicinskog osoblja. Tokom ovog perioda, osoblje i pripadnici osiguranja su se, čini se, tešili raznim slatkišima, a zabeleženo je da je pojedeno 700 komada torti, 200 rolada, 200 krafni i 150 peciva, navodi "Kurir".
Komentari (0)