Najnovija studija o digitalnom zlostavljanju žena, tačnije se*sualnom uznemiravanju na internetu, otkrila je zabrinjavajuće razloge zašto muškarci šalju fotografije svojih genitalija, bez pristanka. Prema istraživanju, skoro polovina žena širom sveta primila je bar neku takvu fotografiju, uglavnom bez prethodnog odobrenja sa njihove strane.
Izveštaj Nordijske fondacije za digitalna prava i ravnopravnost (Nordef) ukazuje na to da je jedan od ključnih faktora takozvana "šteta od po*nografije", koja kod mlađih muškaraca izobličava percepciju se*sualnog ponašanja.
- Muškarci imaju različite razloge za ovakvo ponašanje, ali smo svedoci promene normi na internetu. Imamo mnogo po*nografije, a muškarci i dečaci koji su njome oštećeni imaju izopačenu predstavu o tome kako da komuniciraju kroz svoju se*sualnost - objašnjava predsednica Nordefa, Tordis Elva.
Pored toga, istraživanje je identifikovalo sebične motive poput nade da će dobiti uzvratne eksplicitne slike ili želju za komplimentima. Podaci pokazuju da neki muškarci šalju slike masovno - grupišu čak do 30 žena odjednom - u nadi da će bar jedna od njih reagovati. Elva ovo naziva "dehumanizacijom žena kao sredstava za se*sualno zadovoljstvo".
Šest odsto muškaraca šalje ovakve slike kao oblik kazne ili pokazivanja "muškosti", često kao odgovor na feminističke stavove. Sajberflešing (Cyberflashing) je ove godine postao krivično delo u Engleskoj i Velsu, sa kaznom do dve godine zatvora. Prvi osuđeni slučaj bio je protiv Nikolasa Hoksa, koji je poslao eksplicitne slike 15-godišnjoj devojčici i još jednoj ženi, zbog čega je dobio više od godinu dana zatvora.
Nordef se nada da će njihovi nalazi podstaći stvaranje mera za prevenciju digitalnog zlostavljanja žena i smanjenje ovog uznemiravajućeg fenomena, a o tome piše i Mejl Onlajn (Mail Online).
Komentari (0)