Brak i veze

KOLIKO SI IH IMALA DO SAD? Da li u novoj vezi treba pričati o bivšim ljubavnicima i iskustvima

Ako ste u zdravoj vezi, vašem partneru neće biti presudan broj bivših, već ono što vi jeste sada.

Slika Autora
byDragana Petrović

07.07.2025 22:20

KOLIKO SI IH IMALA DO SAD? Da li u novoj vezi treba pričati o bivšim ljubavnicima i iskustvima
StockPhotoDirectors/Shutterstock

Razgovor o bivšim partnerima verovatno je jedna od najnezgodnijih tema koja se neminovno pojavi u svakoj novoj vezi. Dok su prvi sastanci rezervisani za osmehe, zavođenje i otkrivanje najlepših strana, pitanje prošlih ljubavi obično visi u vazduhu, tiho čekajući pravi trenutak da bude postavljeno. A taj trenutak, hteli mi to ili ne, kad-tad dođe.

Jasno je da ne možemo zauvek ignorisati tu temu, a to, barem po rečima stručnjaka, ne bi ni bilo mudro, jer ono što smo bili, sa kim smo bili i kroz šta smo prošli oblikuje nas u osobu kakvi smo danas. 

Večito pitanje je da li treba biti iskren ili prećutati svoja ranija ljubavna i se*sualna iskustva? Mnoge žene (ali i muškarci) imaju periode u svom ljubavnom životu o kojima ne govore rado. Možda su bile zaljubljene, pa razočarane, prošle kroz fazu slobode, eksperimentisanja ili samoće.

Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

Temu o bivšim ljubavima ne treba zaobilaziti, ali treba biti oprezan i ne ulaziti u detalje

Društvo i dalje ima dvostruke standarde - dok će muškarca koji je imao dosta žena i bogato ljubavno iskustvo nazvati zavodnikom, žene se, nažalost, i danas često suočavaju s osudom ukoliko su imale veći broj intimnih partnera.

Upravo zato, pitanja poput: "Koliko si partnera imala?“ ili "Zašto ti je propala prethodna veza?" i dalje izazivaju tenziju. A odgovor? Zavisi, pre svega, od konteksta, trenutka i, naravno, osobe koja ga postavlja.

Psiholog i stručnjak za veze Džesika O’Rajli savetuje da budete iskreni, ali ne ulazite u nepotrebne detalje. Ako vas partner na početku veze pritiska da zna vaš "broj“ ili zahteva detalje, postavite sebi pitanje zašto mu je to toliko važno?

- Možda to nije želja da vas bolje upozna, već znak nesigurnosti ili čak kontrole. Neretko, osobe koje postavljaju takva pitanja zapravo projektuju sopstvene strahove ili osećaj krivice - objašnjava O’Rajli.

Ako ste u zdravoj vezi, vašem partneru neće biti presudan broj bivših, već ono što vi jeste sada. Ako se ovakav razgovor vodi sa poštovanjem i u pravo vreme, on može čak zbližiti partnere. Deljenjem iskustava, vrednosti i lekcija koje ste naučili, partner vas bolje razume. Možda otkrijete da imate slične rane, ili da ste oboje prošli slične lekcije i zbog njih znate šta više ne želite.

Shutterstock

Poverenje se gradi iskrenošću i nikad nemojte negativno pričati o bivšima

Važno je da razgovor ne bude ispunjen ogorčenošću. Negativno pričanje o bivšima često ostavlja loš utisak, a posebno negativno popređenje sa bivšima, što može narušiti poverenje i uneti nesigurnost u novu vezu.

Postoje i parovi koji izbegavaju da uopšte pričaju o prošlim vezama i to je u redu, sve dok obe strane tako funkcionišu. Ipak, ako jedno od partnera oseća da se o nečemu ćuti ili skriva, to može dovesti do sumnji: "Da li još uvek misli na bivšeg?“ ili "Zašto o tome nikad ne priča?“

Poverenje se gradi uz otvorenost. Nije poenta u izlistavanju imena i datuma, već u spremnosti da se podeli deo sebe sa merom i sa ciljem da vas partner bolje razume.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)