Čak ni ljudi koji su rođeni u Beogradu verovatno ne znaju da su po gradu rasuti grobovi Rusa i Nemaca koji su učestvovali 1944. godine u borbama za oslobađanje Beograda. Procene se razlikuju, po jednima, oko hiljadu Rusa je poginulo u borbama koje su trajale osam dana oktobra, dok drugi izvori tvrde da su gubici crvenoarmejaca bili mnogo veći - između 4.000 i 5.000 poginulih.
Koliko puta ste prošli preko Trga republike, a da niste primetili ploču koja je posvećena nastradalim ruskim vojnicima - tu je 27. oktobra pokopano najviše Rusa, a prisutni su bili i general Vladimir Ždanov i Peko Dapčević.
Među sahranjenim Sovjetima je bio i Nikola Kravcov koji je dao svoj život u borbama za oslobađanje poštanske centrale u Kosovskoj ulici. Kravcov je svojim telom zagradio otvor nemačkog bunkera, kako bi njegova četa mogla da uđe u zgradu.
Kravcov je dobio svoju ulicu u Beogradu na vodi.
U naredna dva meseca širom grada, gde god da su sahranjivani naši oslobodioci, podizani su i spomenici. Bilo ih je 18 velikih, i 84 mala, uglavnom za borce Crvene armije.
Pored ovog na Trgu republike, posebno su se isticali oni podignuti na Slaviji, kod Vukovog spomenika, Studentskog doma i na Starom sajmištu.
Svi su uklonjeni 1954. kada je podignuto Groblje oslobodilaca Beograda 1944. godine, u ulici Mije Kovačevića, preko puta Novog groblja, i ostaci većine boraca tamo prebačeni.
Tu je sahranjeno 1.386 partizana i 711 Rusa.
Inače, ostaje zabeleženo da je najviše Rusa poginulo u borbama na Avali, kao i da se masovna grobnica neznanih ruskih vojnika nalazi u parku ispred Železničkog muzeja.
Takođe, grupa Rusa je sahranjena i u Vaznesenjskoj crkvi u Beogradu.
Za razliku od Sovjeta koji su sahranjivani u označenim grobnicama, Nemci su mahom pokopani u masovnim, neobeleženim grobnicama. Procene nemačkih gubitaka variraju između 15.000 i 45.000 poginulih.
Najveće grobnice su bile na Autokomandi kod današnjeg stadiona "Ratko Mitić" i ispod terena FK Obilić.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)