Favzija Fuad, rođena 1921. godine kao najstarija ćerka egipatskog kralja Fuada I i kraljice Nazli Sabri, već je od najranijih dana bila obasuta pažnjom i divljenjem zbog svoje izuzetne lepote. Zapadni mediji su je prozvali "azijskom Venerom", a njen život je izgledao kao bajka. Međutim, stvari su se ubrzo promenile. Naime, iza fasade glamura i luksuza, krila se priča o ženi koja je morala da se suoči sa brojnim izazovima i gubicima.
- Ako bi Botičeli ikada poželeo da reinkarnira i ponovo naslika svoju čuvenu Veneru, ali poreklom iz Afrike, verovatno bi za modela izabrao princezu i kraljicu Faziju Fuad. Savršeno bi na platno preneo njeno srcoliko lice, predivne plave oči, rumene usne i savršenu kosu boje kestena - kazao je jednom čuveni fotograf Sesil.
Ovu princezu su nazivali najlepšom na svetu.
Izuzetne lepote, otmena i dostojanstvena, Favzija je obrazovana u Švajcarskoj i pored arapskog tečno je govorila i francuski i engleski. Bila je omiljena među članovima svoje porodice i detinjstvo i mladost je provela okružena pažnjom i luksuzom.
- Bila je krajnje naivna, previše zaštićena, zamotana u poklon, kao neka malu devojčica - opisala ju je godinama kasnije osoba koja je radila na dvoru.
Započela je svoj život kao obična devojka, ali sudbina joj je priredila susret sa budućim šahom Irana, Mohamedom Razom Pahlavijem. Njihov brak, iako u početku ugovoren, brzo je prerastao u pravu ljubavnu priču, koja je privlačila pažnju celog sveta.

INTERFOTO / Personalities, INTERFOTO / Alamy / Profimedia
Nakon venčanja sa princom Mohamedom, Favzija je postala predmet divljenja širom sveta. Njena lepota je postala tema brojnih članaka, a pojavljivanje na naslovnoj strani časopisa "Lajf" (Life) samo je potvrdilo njen status "azijske Venere".
Ulaskom u svet iranskog dvora, Favzija je brzo shvatila da njen život neće biti bajkovit kao što se očekivalo. Konzervativne norme i pritisak šahove majke Tadž ol-Moluk stvarali su dodatne probleme u njenom braku.
Nedostatak muškog potomstva postao je veliki problem za kraljičinu budućnost na dvoru. Sa samo jednom ćerkom, princezom Šahnaz Pahlavi, Favzija se suočavala sa pritiscima da rodi naslednika. Ovo je dovelo do toga da kraljica zapadne u depresiju, što je rezultiralo gubitkom težine i lošim zdravljem.
Ona se 1948. zvanično razvela od supruga, a jedan od uslova za razvod bio je da njena ćerka ostane u Iranu i da bude tamo vaspitana.
Scherl / SZ-Photo / Profimedi
Nakon razvoda, princeza se udala po drugi put za egipatskog ministra i aristokratu Ismaila Huseina Širina. Ovaj brak bio je srećniji, a par je živeo zajedno sve do Ismailove smrti 1994. godine. Imali su dvoje dece - sina i ćerku.
Kada je monarhija u Egiptu ukinuta 1952. godine, princeza Favzija je lišena svih kraljevskih obeležja i postala je Favzija Širin. Ipak, iako je izgubila svoj kraljevski status, ostala je da živi u svojoj rodnoj zemlji, u Aleksandriji, na obali Sredozemnog mora.
INTERFOTO / Personalities, INTERFOTO
Favzija Širin preminula je 2. jula 2013. godine u 91. godini života kao najstariji član svoje dinastije koji je živeo u Egiptu. Tokom života svedočila je padu dinastije, kao i dinastije Raze Pahlavija. Doživela je dve egipatske revolucije i preživela smrt oba svoja supruga.
Komentari (0)