Svi smo kao deca kada smo odlazili na plažu skupljali kamenje neobičnih boja i izgleda. Upravo takav jedan je i dečak po imenu Ben Viten pronašao kada je kao devetogodišnjak bio na odmoru na plaži Shoreham. Istraživao je obalu kao i svako dete i baš taj kamen mu se učinio posebnim.
- Gledao sam unaokolo i video galeba koji je kreštao u plićaku. Izgledalo je kao da je ugledao nešto. Prišao sam, pa se ptica uplašila i odletela. Kada sam prišao, snimio sam ovaj sjajni kamen. Samo sam mislio da izgleda drugačije od šljunka - rekao je Ben Viten, devetogodišnjak iz Shorehama za Bi -Bi-Si (BBC) o otkriću na plaži.
On je otkrio taj kamen pre tri godine, ali nije mu palo na pamet da je pronšao nešto mnogo vrednije od onoga kako izgleda. Tri godine kasnije je trebalo da ode u muzej Vortinga da bi shvatio da je možda pronašao nešto mnogo posebnije od obične sjajne stene. Dok je gledao izložbu iz kamenog doba, primetio je da je jedan prikaz izgledao malo poznato - ručne sekire na izložbi bile su baš kao onaj kamen koji je pronašao na plaži godinama ranije.
Sekire - napravljene odsecanjem kremena za izradu trouglastih alata - nisu nepoznate, jer su pronađene širom Evrope i Azije. Ali one su "toliko retke da ih većina kvalifikovanih arheologa nikada ne bi pronašla" - navodi se u saopštenju muzeja.
Samo je malo neobično da je to što je dečak pronašao zapravo sekira verovatno isklesana između 40.000 i 60.000 godina.
Nakon posete muzeju, Ben i njegova majka su mejlom poslali slike stene muzeju. Džejms Sejnsberi, muzejski kustos arheologije, u početku je bio skeptičan.
- Kada sam video mejl mislio sam da je ponovo neko pronašao običan kamen - naveo je on da je shvatio ubrzo da je pogrešio.
Nakon razgovora je utvrđeno da je drevno oruđe "gotovo sigurno napravio neandertalac", sekira je premeštena iz Vitenove spavaće sobe u Muzej Vortinga, gde će ostati do početka 2025.
- Bio sam zaista uzbuđen, srce mi je kucalo brzo. Želeo sam da ga zadržim, ali osećao sam da će biti bolje da bude u muzeju - rekao je Ben.
Muzejski stručnjaci veruju da je ručna sekira iz doba kasnog srednjeg paleolita - od pre 40.000 do 60.000 godina.
- Ben je pronašao kremenu sekiru u gornjem šljunku na plaži Šorehem, tako da je veoma teško sa sigurnošću reći da li je sekira prvobitno izgubljena tamo ili je izvučena iz priobalnih rečnih naslaga tokom radova na jačanju odbrane plaže - navodi muzej.
Sekira je ista sa obe strane i pokazuje vrlo malo znakova habanja, piše "Yahoo News".
Majka dečaka je rekla da je on odlučio da sekiru preda muzeju kako bi svi imali uvid u ono što je pronašao.
Komentari (0)