Nikola Tesla, genije koji je promenio svet, bio je poznat po svojoj posvećenosti nauci i njegovoj gotovo apsolutnoj izolaciji od drugih aspekata života, posebno u pogledu odnosa sa ženama. Iako je njegov lični život bio obavijen misterijom, nedavno je otkriven intervju koji je Tesla dao za teksaski list Galveston Daily News 1924. godine. U ovom intervjuu, pod nazivom "Gospodin Tesla objašnjava zašto se nikada neće oženiti", Tesla je izneo svoje stavove o ženama, ljubavi i feminizmu, koji su, s obzirom na vreme, izazvali burne reakcije.
U razgovoru, Nikola Tesla je započeo razmatranje žene kao bića s posebnim duhovnim i intelektualnim osobinama, koje su je činile nadmoćnom u odnosu na muškarce.
- Oduvek sam smatrao da žena poseduje te nežne i suptilne kvalitete uma i duše, koje su je u tim aspektima činile daleko superiornijim od muškaraca, rekao je Tesla, naglašavajući koliko je cenio žene u svojim najboljim osobinama.
Prema njegovim rečima, on je ženu stavljao na pijedestal, divio se njenoj suštinskoj lepoti i smatrao je nedovoljno vrednim za "objekat svog obožavanja".
Međutim, naučnik je izražavao zabrinutost zbog promene u društvu i položaju žene u to vreme.
- Na njeno mesto došla je žena koja misli da je njen glavni uspeh u životu da bude što više kao muškarac – u oblačenju, u ponašanju, u sportu i dostignućima bilo koje vrste, rekao je Tesla, iznoseći kritiku novog društvenog trenda.
Brinuo ga je napredak žena u društvenom sistemu
Smatrao je da žene postaju "jače od muškaraca, i fizički i mentalno", a posebno ga je zabrinjavala ekonomska situacija, u kojoj su žene, prema njegovim rečima, "uspele da uzurpiraju mesta u profesijama i industriji".
Tesla nije bio sklon da vidi ovu promenu kao nešto pozitivno.
- Ženska odlučnost da se takmiče sa muškarcima u biznis svetu ruši neke od najboljih tradicija – stvari koje su se pokazale kao pokretački faktori u ovom sporom, ali osetnom napretku sveta, istakao je, ukazujući na to da bi takve promene mogle ugroziti postignuća koja su nastajala zahvaljujući ljubavi i posvećenosti žena.
U svom razmišljanju o budućnosti, naš genije je predvideo mračnu sliku društva, u kojem bi muškarci postali "beskorisni".
- Naša civilizacija će potonuti u jedno stanje koje se viđa kod pčela, mrava i drugih insekata – stanje u kom se muškarac surovo ubija, smatrao je Tesla, verujući da bi žene, kako preuzimaju dominantnu poziciju, učinile muškarce "bitnim samo u funkciji produžavanja vrste".
"Žene treba da uživaju u novoj slobodi"
No, Tesla nije smatrao da žene same uživaju u ovoj novoj slobodi. On je izrazio sumnju u to da žene zaista budu srećne u ovom novom, osnaženom položaju, ističući da je „nestalo zadovoljstvo iz života žene“. Smatrao je da su ambicije žena često van njihovih prirodnih mogućnosti, što je dovodilo do nezadovoljstva i stresa.
Na kraju, Tesla se vratio svom idealu žene kao "boginje", kao bića koje bi moglo da vlada svetom zbog svoje unutrašnje lepote i moći.
- Moć prave žene je toliko velika da mislim da kada bi se pojavila jedna prelepa žena – a kad kažem prelepa, mislim na prelepu u duši, ponašanju i mislima – ona bi mogla da vlada celim svetom, rekao je Tesla.
Teslini stavovi o ženama izazivaju različite reakcije, s obzirom na to da su u to vreme bili potpuno u skladu sa dominantnim pogledima, ali i prilično kontroverzni. Danas, međutim, ostavljaju prostor za diskusiju o tome kako su se društvene norme i uloge žena promenile, te šta je sve Tesla mislio o evoluciji feminizma i žena u društvu.
Komentari (0)