Džejms Kristofer Harison, osamdesetsedmogodišnji Australijanac poznat po nadimku "čovek sa zlatnom rukom", postigao je neverovatan podvig - spasao je život više od 2,4 miliona beba zahvaljujući retkom antigenu u krvi. Njegova nesebična odluka da redovno daje krv učinila ga je simbolom humanosti i inspiracijom za ljude širom sveta. Tokom 60 godina Harison je dao krv čak 1.173 puta, što mu je obezbedilo mesto u Ginisovoj knjizi rekorda. Njegova priča, puna saosećanja i posvećenosti, uči nas o važnosti davanja i pomaganja drugima.
Sve je počelo sa njegovih 14 godina, kada mu je posle teške operacije odstranjeno jedno plućno krilo. Njegov život je tada spasen transfuzijom krvi, a taj trenutak ga je inspirisao da jednog dana uzvrati uslugu. Kada je napunio 18 godina započeo je svoju misiju i postao redovni davalac krvi u Australijskom Crvenom krstu. Ono što u početku nije znao jeste da će njegova krv, koja sadrži retko antitelo, postati ključna za pravljenje Anti-D injekcije - leka koji sprečava RH senzibilizaciju kod trudnica.
Ako se vaša krv pomeša sa RH-pozitivnom krvi, vaš imuni sistem će reagovati na RH faktor tako što će stvoriti antitela kako bi ih uništio. Ovakav odgovor imunog sistema se naziva RH senzibilizacija. Ranije je RH senzibilizacija vodila u smrt veliki broj plodova.
Tačnije, RH senzibilizacija se javlja kada antitela u krvi trudnice napadnu krvna zrnca bebe, što može dovesti do pobačaja ili smrti novorođenčadi. U vreme kada je razvijena Anti-D terapija, ova bolest je bila jedan od vodećih uzroka smrti tek rođenih beba. Zahvaljujući Džejmsovoj krvi spaseni su milioni mališana, uključujući i njegove unuke, jer je njegova ćerka koristila Anti-D injekciju tokom obe trudnoće.
Uprkos važnosti svog doprinosa, Harison je morao da prestane da daje krv u 81. godini, što je gornja granica za dobrovoljne davaoce u Australiji.
- Da su mi dozvolili, nastavio bih da dajem krv dok sam živ - izjavio je jednom prilikom, izražavajući koliko mu je ova misija značila.
Njegova krv je bila toliko dragocena da je australijski zdravstveni sistem takođe obezbedio poseban program kako bi maksimalno iskoristio njegov doprinos. Zanimljivo je da lekari nisu sigurni zašto Harisonova krv ima tako retka antitela, ali veruju da je razlog transfuzija krvi koju je dobio kao dečak. Bez obzira na uzrok, njegov doprinos ostaje neprocenjiv.
Džejms Harison je danas heroj u Australiji i šire, a njegova priča o dobroti i nesebičnosti zauvek će ostati zapis u istoriji. Dok mnogi davaoci krvi spašavaju živote na lokalnom nivou, Harison je bukvalno promenio svet svojim postupcima. Njegov primer nas podseća na neverovatnu moć pojedinca da utiče na milione drugih.
Komentari (0)