Kad se za neki restoran kaže da je ovenčan Mišlenovom zvezdicom, da ima njihovu preporuku ili da je ovo laskavo priznanje u rukama nekog šefa kuhinje, to znači samo jedno - bolje od toga ne može. Ako ste se ikada zapitali kakav bi meni sastavio kuvar okićen ovim priznanjem odgovor možete naći bliže nego što mislite, u srcu Beograda. I, da. Upravo je tako kako zamišljate. Savršenstvo u punom sjaju.
Poznati mađarski kuvar Gabor Langer, ovenčan Mišlenovom preporukom, sastavio je meni od nekoliko jela za mađarski praznik Dan Svetog Martina, koji se obeležava 11.novembra, i za koji tradicija nalaže da se jede guščje meso. Njega je Mađarski kulturni centar (Collegium Hangaricum Beograd) predstavio Beogradu kao novu vrstu mađarske gastronomije.
Pa da krenemo. Start-hleb i puter od šampanjca, služi se, naravno, uz šampanjac. Puter od šampanjca je vazdušast, neobičnog, ali krajnje zanimljivog ukusa. Iako je prvi utisak bio da je nemoguće da nam se dopadne, bilo je upravo suprotno. Sledeće jelo je guščja pašteta uz sladak kompot i slatkast hleb. Prvo, sam hleb, sa hrskavom koricom, i vazdušastom sredinom je odličan, a ukusi paštete i slatkog kompota se savršeno nadovezuju. Potom sledi pačeća čorba, a za njom guščja džigerica na žaru, i zatim savršeno pripremljena pačeća prsa. Uz pačeća prsa je poslužen led od mirođije, što se, opet, savršeno nadovezalo jedno na drugo. Za kraj - slana karamela i bela čokolada sa marakujom.
Prema legendi, Martin, sin rimskog tribuna rođen u Mađarskoj, bio je vojnik Rimskog carstva i jedne hladne noći u Francuskoj pola svog ogrtača je dao prosjaku. Iste noći Martinu se u snu prikazao Isus u tom ogrtaču, preobrazivši tako vojnika u božijeg slugu i propovednika hrišćanstva, čiji je život bio ispunjen nizom čuda i izlečenja. A kakve veze ima Sveti Martin sa guskama? Budući da je bio ponizan, nije želeo da bude izabran za biskupa Tura 371. godine, te se sakrio među guske, koje su ga izdale gakanjem.
Koliko je ovaj svetac značajan za Mađarsku, govori i činjenica da je kolevka mađarskog hrišćanstva, benediktinska opatija Panonhalma posvećena upravo njemu, a brojni su običaji i verovanja vezani za praznovanje dana posvećenog Svetom Martinu. Na primer, ako Sveti Martin dođe na belom konju, tačnije ako pada sneg, zima će biti blaga, a ako dođe na smeđem konju, biće hladna. Ako sanjate u noći Svetog Martina, bićete srećni, itd. Zapravo, Dan svetog Martina je u Mađarskoj poslednji dan pred božićni post, dan kada se sme, ali i valja, dobro pojesti i popiti.
Mađarska, koja danas ima 75 restorana u Mišlenovom vodiču (što ovenčanih zvezdicama, što sa Mišlenovom preporukom), Dan svetog Martina proslavlja spajajući bogatu kulinarsku tradiciju i kreativnost savremene gastronomije. Upravo u želji da taj jedinstveni spoj predstavi Beogradu, Mađarski kulturni centar pozvao je 14. novembra u naš grad vrhunskog šefa Gabora Langera, koji vodi restoran na imanju "Kreinbacher" u poznatoj mađarskoj vinskoj regiji Šomlo, a čije je kulinarsko umeće nagrađeno Mišlenovom preporukom.
Komentari (0)