Plastični hirurug sa Beverli Hilsa, dr Kami Parsa, stručnjak za estetsku hirurgiju, šokirao je ljude na mrežama. On je na svom TikTok nalogu pokazao kako izgleda snimak magnetne rezonance lica žene koja šest godina konstantno koristi filere. U pitanju je pacijentkinja od 33 godine, a skeniranje je otkrilo kako su se dermalni fileri, namenjeni poboljšanju kontura lica, udvostručili i "migrirali" tokom nekoliko godina.
Na snimku se vide zelene mrlje na licu žene, što ukazuje na prisustvo filera hijaluronske kiseline koji su se pomerili i značajno se proširili. Kako je objasnio dr Parsa, iako je ubrizgavano samo 12 cc dermalnih filera, volumetrijska analiza je pokazala zapanjujućih 28 cc, što je više nego duplo od prvobitno ubrizgane količine.
Fileri hijaluronske kiseline su popularni za podmlađivanje lica, a koriste se za privremeno "peglanje" bora, vraćanje volumena i poboljšanje kontura. Dermalni fileri traju između 6 i 18 meseci. Međutim, video dr Parsa sugeriše da efekti mogu da traju mnogo duže, pa i godinama nakon ubrizgavanja, što može dovesti do neočekivanih rezultata.
Ovaj video ima 12,4 miliona pregleda na TikToku, a izazvao je burne reakcije. Mnogi su podelili svoja iskustva, a bilo je i onih koji su priznali da su im fileri trajali mnogo duže nego što su mislili.
- Nisam iznenađena ovim snimkom. Ubrizgala sam filere u svoje usne pre osam godina. Još su tu i nisu nestali.
- Na snimku se ne vidi kako fileri potpuno uništavaju limfni sistem.
- Konačno je neko iskreno progovorio na ovu temu. Žene ubrizgavaju sve i svašta u lice, a da nisu ni svesne posledica.
- Ja sam zapanjena! Da sam ovo znala ranije nikad ne bih ubrizgala filere u lice - bili su samo neki od komentara na doktorovu objavu.
Kako je objasnio dr Parsa, dermalni fileri privlače vodu i mogu izazvati širenje tkiva. Ovo svojstvo doprinosi postojanosti, ali i dovodi do njihovog pomeranja na licu.
- Ovo nam pokazuje da su hijaluronske kiseline hidrofilne. To znači da vole i privlače vodu, ali i izazivaju ekspanziju tkiva - pojasnio je on.
Rezultati magnetne rezonance postavljaju važna pitanja o dugoročnim efektima filera hijaluronske kiseline i informacijama koje se pružaju pacijentima. Dermalni fileri se navodno postavljaju kao privremeni, ali snimci ukazuju na potrebu za sveobuhvatnijim razgovorima o potencijalnim dugoročnim promenama i komplikacijama za koje pacijenti najčešće ne znaju.
Mnoge njegove kolege, među kojima je i dr Meredit Vest, smatra da je ključ u umerenosti, ali i daljim istraživanjima koja su neophodna u ovoj oblasti, piše portal Harti soul (Theheartysoul).
Komentari (0)