Hladniji jesenji dani doneli su promene ne samo po pitanju garderobe, već i posteljine. Mnogi su tako već prepakovali ormane, odloživši letnje stvari za naredno proleće, kako bi dobili više prostora za zimsku garderobu.
Ali, ma koliko dani bili topli, noći su često hladne, a frotire su zamenili ćebad i jorgani. Na društvenim mrežama poteglo se pitanje koliko često perete jorgane i (ne)očekivano je usledila prava debata. Na posteljini se lako nakuplja prljavština. Kako u krevetu provodimo sate i sate svakog dana, tu se skupljaju mrtve ćelije, znoj, kao i čestice prašine. Ako imate i kućne ljubimce, na sve to dodajte i sve ono što oni mogu da prikupe i natalože penjanjem na krevet...
Stručnjaci savetuju da jorgane uvek perete odvojeno od ostale posteljine. Oni su često veoma glomazni i zahtevaju posebne mere predostrožnosti. Jednostruki jorgani se lako peru u mašinama za pranje veša sa opterećenjem do pet kilograma, dok će za duple jorgane biti potrebna veš-mašina sa opterećenjem od sedam kilograma. Obično se za ove jorgane koristi program za pamuk od 30 ili 40 stepeni, jer više temperature mogu da oštete donji deo i spoljašnjost. Jorgan izvadite iz mašine za pranje veša odmah po završetku pranja kako biste sprečili da upije previše vlage.
Prekrivači i drugi delovi posteljine se peru češće od jorgana i zahtevaju različite temperature i cikluse pranja. U većini slučajeva trebalo bi uzeti u obzir vrstu tkanine od koje je napravljena. U slučaju pamučnih čaršava, pored izbora posebnog programa, preporučuje se da ih sortirate na bele i obojene. Bele čaršave perite na višim, a obojene na nižim programima pranja.
Jorgani i druge vrste prekrivača ne zahtevaju pranje toliko često kao jastuci i posteljina, ali ipak ne treba zaboraviti ni na njih. Njima je dovoljno da ih dva puta godišnje ubacite u veš-mašinu, a ukoliko su preveliki za nju, preporuka je da ih date na hemijsko čišćenje, jer je vrlo bitno da se nakon pranja prikladno osuše.
Ljudi na društvenim mrežama bili su podeljeni po pitanju pranja jorgana. Najviše je bilo onih koji smatraju da je dovoljno da ih peru sezonski, smenom godišnjih doba.
- Leti koristim čaršave i frotire, po dolasku hladnijeg vremena izvadim jorgane i operem ih pred početak sezone. Svakako preko njih uvek ide posteljina, pa se ne prljaju mnogo, budući da ne idu do kože. Ukoliko primetim da se oseća neki miris, perem ih češće. Takođe praktikujem da debele jorgane koji ne mogu da stanu u mašnu perem u perionicama, a potom ih češće ostavim na terasi kako bi se izluftirali - objasnili su pojedinci, a o tome je pisao i britanski San.
Drugi su bili mišljenja da su jorgani sastavni deo posteljine, pogotovo oni koji se koriste bez jorganskih navlaka, pa ih je iz tog razloga potrebno jednako često prati.
- Ne koristim preterano debele jorgane, pošto nam je u stanu veoma toplo i zimi. Budući da jorgan ide direktno do kože, perem ga kao i ostale delove posteljine, bar jednom u dve nedelje, mada praktikujem da to bude svake. Ne razumem ljude koji često ne peru jorgane i jastuke koji se najbrže prljaju - smatrali su drugi korisnici.
Među komentatorima našli su se i oni koji nikada ne peru jorgane, već ih, kako su otkrili, kada se pohabaju i nakupe mirisa jednostavno bace.
- Nikada nisam prao jorgan. Samo ja ga koristim za spavanje, živim sam i nemam kućne ljubimce. Koristim određene prekrivače i jastuke dokle god mislim da su u upotrebi, a kada se pohabaju ili usmrde, bacim ih i kupim nove. Nije to toliko često - napisao je jedan čovek.
Komentari (0)