Odrasli

UKOLIKO STE STARIJI OD 30 GODINA, OVO OBAVEZNO MORATE DA POČNETE RADITE: U pitanju je navika kojom se može sprečiti pojava bolesti srca i ŠEĆERA!

Doktor otkriva jednostavnu naviku koja ne samo što jača mišiće već je važan saveznik zadravlja.

Slika Autora
byAna Đelić

22.05.2025 09:40

UKOLIKO STE STARIJI OD 30 GODINA, OVO OBAVEZNO MORATE DA POČNETE RADITE: U pitanju je navika kojom se može sprečiti pojava bolesti srca i ŠEĆERA!
Shutterstock

Američki anesteziolog dr Miro Figura savetuje svim osobama starijim od 30 godina da uvedu dizanje tegova u svoju rutinu i to bez obzira na telesnu težinu i kondiciju. Kako navodi, gubitak mišićne mase, koji počinje posle tridesete, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti.

- Čak i vitke osobe mogu da imaju metaboličke probleme ako nemaju dovoljno mišićne mase. Mišići su odgovorni za čak 80 odsto metabolizma glukoze u telu, pa njihovo slabljenje smanjuje osetljivost na insulin - hormon koji reguliše nivo šećera u krvi. Nedostatak mišićne mase time povećava rizik od razvoja predijabetesa i dijabetesa, koji su povezani s povećanom šansom za infarkt i šlog - ističe dr Figura.

U prilog toj tvrdnji, doktor navodi primer pacijentkinje kojoj je dijagnostikovan predijabetes iako je, prema njenim rečima, "prilično mršava". Dr Figura ističe da izgled može zavarati, ali unutrašnji metabolizam govori drugačiju priču.

- Ako nemate mišiće, vaše telo teže obrađuje šećer - kaže on.

Statistika podržava njegovu tezu. Istraživanje iz 2021. godine, koje je obuhvatilo 25.000 osoba, pokazalo je da su ispitanici s predijabetesom imali znatno veći rizik od kardiovaskularnih problema. Čak 18 odsto njih doživelo je srčani ili moždani udar, u poređenju sa 14 odsto u grupi sa zdravim šećerom u krvi.

Shutterstock

Dizanje tegova je veoma bitno posle tridesete

Pored vežbanja, naučnici naglašavaju i značaj ishrane. Kineska studija iz 2024. godine pokazala je da zdrava ishrana i fizička aktivnost mogu smanjiti rizik od smrti kod osoba s predijabetesom za 26 odsto, a rizik od srčanog udara ili šloga za čak 37 odsto.

Dijabetes tipa 2 često se naziva "tihim ubicom", jer se razvija postepeno i mnogi oboleli nemaju vidljive simptome. Ipak, posledice mogu biti ozbiljne, od srčanih problema do oštećenja vida, bubrega i ekstremiteta.

Stručnjaci poručuju: jačanje mišića nije samo estetsko pitanje, već ozbiljan čin zaštite sopstvenog zdravlja. Zato, ako ste zakoračili u četvrtu deceniju života, možda je pravi trenutak da uzmete tegove u ruke.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)