Odrasli

OGLASIO SE ČUVENI KARDIOLOG: ZBOG NJEGOVIH REČI NIKOME NIJE SVEJEDNO, POSEBNO NAKON SMRTI SRPSKOG KOŠARKAŠA! Ako osetite bol u ovom delu tela, odmah morate u bolnicu!

Stručnjaci upozoravaju da je jedna vrsta bolesti vodeći uzrok smrtnosti svuda u svetu, pa se simptomi ne smeju odlagati, čak ni u slučaju kada su pacijenti mlađi od 40 godina.

Slika Autora
byAna Đelić

11.05.2025 17:40

OGLASIO SE ČUVENI KARDIOLOG: ZBOG NJEGOVIH REČI NIKOME NIJE SVEJEDNO, POSEBNO NAKON SMRTI SRPSKOG KOŠARKAŠA! Ako osetite bol u ovom delu tela, odmah morate u bolnicu!
DimaBerlin/Shutterstock,Srdjan Stevanović/starsport.rs

Srčane i vaskularne bolesti i dalje su vodeći uzrok smrti u svetu, a broj obolelih sve više raste i među mlađom populacijom. Lekari upozoravaju da užurban način života, stres, loša ishrana, fizička neaktivnost i pušenje doprinose ovoj "tihoj epidemiji", zbog čega je prevencija važnija nego ikada. A koliko ni mladi nisu pošteđeni, potvrđuje i tragičan slučaj mladog bivšeg srpskog košarkaša, Dragana Labovića, koji je u 39. godini preminuo usled srčanog udara.   

Srce ne daje uvek jasne signale, ali kada ih da, važno je da ih ne zanemarimo. Čuveni kardiolog dr Darius Farzad posebno ističe da je bol u grudima simptom koji nikada ne treba ignorisati.

- To je najčešća tegoba koju viđamo u bolnicama. Ljudi često pogrešno tumače ovu bol kao bezazlenu gorušicu ili posledicu stresa, pa mnogi odluče da sačekaju nekoliko dana, umesto da odmah potraže lekarsku pomoć - rekao je doktor u intervjuu za podkast Living vel (Living well).

Prema njegovim rečima, to može da bude kobna odluka. 

- Neki oblici srčanih bolesti ispoljavaju se na različite načine i teško ih je odmah prepoznati. Zbog toga je važno da se reaguje na svaki novi simptom. Takođe pretraživanje interneta radi dijagnoze često može da dovede do zablude - dodaje on.

Shutterstock/Twinsterphoto

Mnogi odlažu posetu lekaru zbog srčanih problema, što je velika greška

Posebno su ugroženi oni koji već imaju faktore rizika, poput visokog krvnog pritiska, povišenog holesterola, dijabetesa ili naviku pušenja, ali i osobe koje su već imale srčani udar, aritmiju ili pate od srčanih problema. Njima se savetuje redovna kontrola kod kardiologa.

Dr Farzad apeluje i na promenu životnih navika. Pre sveg prestanak pušenja, redovna fizička aktivnost i zdrava ishrana ključni su za očuvanje zdravlja srca. Preporučuje se ishrana bogata voćem, povrćem, orašastim plodovima i nemasnim proteinima, uz izbegavanje pržene hrane i šećera. 

- Moramo da pronađemo realnu i održivu ravnotežu u svakodnevnom životu. To nije uvek lako, ali je ključno za dugoročno zdravlje - zaključuje dr Farzad.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)