Bolest kretanja, poznata i kao kinetoza, predstavlja čest problem sa kojim se suočava veliki broj ljudi. Istraživanja ukazuju na to da čak svaka treća osoba pati od ove neprijatne pojave, koja se javlja kada telo doživljava konfuziju između osećaja kretanja i nepokretnosti. Simptomi uključuju vrtoglavicu, mučninu, bledu kožu, pojačano znojenje, ubrzano disanje, nervozu i pospanost.
Kinetoza se može javiti tokom putovanja vozilom, vožnje liftom ili čak prilikom skijanja. Ona može biti uzrokovana i drugim faktorima poput migrena, porodične istorije oboljenja, hormonskim promenama ili neurološkim poremećajima. Bitno je napomenuti da se kinetoza manifestuje drugačije kod svake osobe, te da je individualnog karaktera.
Postoje različiti načini za ublažavanje simptoma bolesti kretanja. Preporučuje se izbegavanje teške i masne hrane pre putovanja, kao i fokusiranje pogleda na mirne delove okoline tokom putovanja. Takođe, postoje i lekovi koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma, a pre upotrebe istih, važno je konsultovati se sa lekarom.
Mučnina pri putovanju može ozbiljno da umanji užitak, ali postoji rešenje u vidu lekova koji su namenjeni suzbijanju ovog neprijatnog simptoma. Najčešće korišćeni lekovi su antihistaminici i antiholinergici, koji deluju tako što blokiraju nagon za povraćanjem. Ovi lekovi se obično piju pola sata pre putovanja kako bi imali pun efekat tokom vožnje.
- Ti lekovi mogu da utiču na nervni sistem i da stvore nepovoljne efekte. Ne preporučuju se za decu mlađu od 10 godina. Ukoliko znate da dete nije osetljivo – bolje je da se preskoče. Dobro je da se prave pauze na putu, da u prevoznom sredstvu ima dovoljno svežeg vazduha. Pravite male pauze da izađete iz vozila, umijete se, možete pokvasiti i vrat kada je vruće, uraditi par sklekova - kaže epidemiolog i poznavalac lekovitog bilja, fitoterapeut dr Dušan Vujnović.
Shutterstock
Borba sa bolešću kretanja, poznatijom kao putnička bolest, može biti izazovna, pogotovo tokom dugih putovanja. Učestalost ove neugodne pojave raste sa vremenom provedenim u putu, a naročito su kritični delovi puta sa naglim krivinama, usponima i padovima. Iako se bolest najčešće javlja pri plovidbi brodom, nije retka ni pri vožnji automobilom ili autobusom. Međutim, prema rečima dr Vujnovića, vožnja vozom se smatra najsigurnijim prevoznim sredstvom za osobe sklone mučninama pri putovanju.
- Čajevi od nane, kamilice, kičice, hajdučke trave i čaj od pčelinje ljubičice ili matičnjaka su odličan lek. Umiruju gastrointestinalni trakt i nervni sistem, a matičnjak miriše na limun. Piju se mlaki, bez dodatnih šećera, eventualno uz malo meda. Hladne zaslađene čajeve ne preporučujem, jer iritiraju želudac, isto kao i žvakaće gume. Dobro je uzeti protiv mučnine i neku "starinsku" tvrdu bombonu, na bazi bilja - savetuje dr Dušan Vujnović.
Komentari (0)