Kristina Muri, 38-godišnja neudata žena iz Savane u Džordžiji, tužila je kliniku za fertilitet nakon što je saznala da je nosila i rodila dete drugog para. Prema podnetoj sudskoj tužbi, ona je 29. decembra 2023. godine rodila dete za koje je odmah posumnjala da nije njeno biološko.
Kristina, koja je bele puti, odabrala je donora sperme sličnog fizičkog izgleda, ali je na svet donela tamnoputo afroameričko dete, što je, kako navodi u tužbi, bilo krajnje šokantno. Iako je izjavila da joj rasa deteta nije predstavljala problem, bilo joj je jasno da ne postoji mogućnost da je dete biološki njeno.
- Ovo me je uništilo. Ne može se opisati šok i osećaj izdaje kada saznate da vam je lekar implantirao tuđi embrion. Nositi dete, zaljubiti se u njega, roditi ga i izgraditi posebnu vezu između majke i bebe, samo da bi vam ga oduzeli... Nikada se neću potpuno oporaviti od toga - izjavila je ona, a o tome piše i Pipl (People).
U tužbi se navodi da je klinika u maju 2023. godine izvršila transfer embriona u Kristininu matericu, ali bez njenog znanja greškom joj je sasvim slučajno implantiran embrion drugog para koji je takođe koristio usluge te klinike. Kada je rodila dete, umesto sreće, doživela je šok i konfuziju. U januaru 2024. godine uradila je kućni DNK test, a već sledećeg meseca njen advokat je kontaktirao kliniku. Nakon interne istrage, klinika je u martu 2024. priznala da je došlo do greške i da je njen embrion pripadao drugom paru.
Taj par je potom podneo tužbu za starateljstvo, a DNK test je potvrdio njihovo biološko roditeljstvo. Kako dete ne bi prolazilo kroz dodatne traume, Kristina je u maju 2024. godine dobrovoljno predala starateljstvo nad petomesečnim detetom i od tada ga više nije videla. Sporna klinika nazvala je ovaj slučaj "izolovanim incidentom" i izrazila žaljenje zbog greške. U izjavi za medije, klinika je navela da je sprovela internu reviziju i uvela dodatne mere zaštite kako bi se sprečili slični slučajevi u budućnosti.
Kristina je na konferenciji za novinare izjavila da želi da njena priča podstakne uvođenje strožih regulativa i sigurnosnih procedura u klinikama za vantelesnu oplodnju. Njen advokat, Adam Vulf, istakao je da ovo nije prvi slučaj greške pri proceduri vantelesne oplodnje kojim se bavi i da će se slične situacije nastaviti da se događaju sve dok klinike ne budu podvrgnute strogim regulativama i obaveznim sertifikacijama za laboratorijsko osoblje.
Ova žena je dodala da posle ovog traumatičnog iskustva više ne želi da prolazi kroz postupak vantelesne oplodnje, ali da se i dalje nada da će postati majka.
- Uskoro punim 39 godina i nadam se da ću u narednih godinu-dve ostvariti svoj san o majčinstvu - zaključila je.
Komentari (0)