Lifestyle

ZVALI SU GA LUDI KRALJ - TRČAO JE GO PO PALATI I 5 MESECI NIJE HTEO DA SE OKUPA: Verovao je da mu je telo od stakla, a evo šta je radio ljudima koji su ga DOTAKLI! (FOTO)

Francuski kralj Šarl VI je tokom vladavine doživeo čak 56 nervnih slomova, a njegovo mentalno zdravlje bilo je duboko narušeno.

14.04.2025 08:30

ZVALI SU GA LUDI KRALJ - TRČAO JE GO PO PALATI I 5 MESECI NIJE HTEO DA SE OKUPA: Verovao je da mu je telo od stakla, a evo šta je radio ljudima koji su ga DOTAKLI! (FOTO)
Art Collection 4 / Alamy / Profimedia

Mladi francuski kralj Šarl VI, tada 23-godišnjak, daleke 1392. godine, kretao se ka Bretanji sa svojom vojskom kada je odjednom doživeo psihotični ispad. Zvuk koplja koje je palo iz ruke jednog paža potpuno ga je izbezumilo. U napadu panike i besa mahao je mačem nasumice i ubio petoricu svojih vitezova pre nego što je savladan i oboren sa konja. Hroničar iz manastira Sen Deni, koji je zabeležio ovaj događaj, opisao je stanje kralja kao ispoljavanje progona, zabluda i nasilja bez kontrole.

U narednim godinama njegovo mentalno zdravlje nastavilo je da propada. Povremeno nije prepoznavao ni svoju ženu, ni decu, trčao je go po palati, a 1405. godine je pet meseci odbijao da se okupa. Kada je konačno bio primoran na kupanje, bio je prekriven ranama i vašima.

Među brojnim simptomima najneobičniji je bila tzv. staklena zabluda. Naime, Šarl VI je verovao da je njegovo telo napravljeno od stakla. Bojao se da će se razbiti ako ga iko dodirne, zbog čega je nosio oklop sa gvozdenim šipkama kako bi se zaštitio. Ipak, oni koji su se usudili da ga dodirnu, pa makar i slučajno, završavali su na samo jedan način - kazna je bila momentalna smrt.   

Ova vrsta psihoze, poznata kao staklena zabluda, retka je psihijatrijska bolest koja je harala među obrazovanom evropskom elitom između 15. i 17. veka. Osobe pogođene ovim poremećajem verovale su da su delovi njihovog tela, najčešće glava, zadnjica ili cela figura, napravljeni od stakla. Neki su se bojali da sednu, drugi da hodaju, treći su verovali da su zarobljeni unutar staklenih sudova.

Psihijatri danas pretpostavljaju da su ovakve zablude bile pod uticajem tehnoloških i materijalnih noviteta tog doba. Pojava providnog stakla u Veneciji tokom 15. veka, koje je delovalo kao čudo - lagano, ali lomljivo, mogla je inspirisati ovaj oblik psihoze. Slično tome, u drugim epohama javljali su se ljudi koji su verovali da su napravljeni od keramike, slame, pa čak i betona.

U slučaju Šarla VI, savremeni francuski psihijatri su 2018. godine sugerisali da je bolovao od bipolarnog poremećaja, s obzirom na epizodične manične i depresivne faze koje su se smenjivale u njegovom životu. Prema jednoj analizi iz 2017. godine, zabeleženo je čak 56 epizoda njegovih mentalnih slomova.

Iako je staklena zabluda gotovo iščezla iz psihijatrije nakon 17. veka, izolovani slučajevi zabeleženi su i u 19. veku, pa čak i u 20. - u Parizu, Edinburgu i Holandiji. Jedan savremeni holandski psihijatar nedavno je izjavio da je lečio autentičan slučaj ove neobične psihoze.

Na kraju, priča o Šarlu VI ostaje ne samo istorijski kuriozitet, već i snažan podsetnik na to koliko je krhka granica između moći i ranjivosti - naročito kada se moć nalazi u rukama onih koji duboko veruju da su napravljeni od stakla.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)