Lifestyle

DA LI ZNATE ŠTA SE OBAVEZNO RADI SA JAJIMA SEDAM DANA NAKON VASKRSA? Ove običaje malo ko poštuje, a veruje se da će to sprati grehe sa vas kao vodom

Pravoslavni vernici proslavljaju najveći hrišćanski praznik 20. aprila ove godine, a za njega se vezuju mnogobrojni običaji.

10.04.2025 15:46

DA LI ZNATE ŠTA SE OBAVEZNO RADI SA JAJIMA SEDAM DANA NAKON VASKRSA? Ove običaje malo ko poštuje, a veruje se da će to sprati grehe sa vas kao vodom
shutterstock.com/Vadiar

Vaskrs 2025. godine slavićemo u nedelju, 20. aprila. Vaskrs se uvek slavi u nedelju, ali datum se svake godine menja. Petak, kao dan kada je Isus stradao, se ne slavi, već se smatra tužnim danom. Uoči Vaskrsa, na Veliki petak, običaj je da se farbaju jaja, i to najčešće u crvenu boju koja simbolizuje Isusovu krv. Prvo crveno jaje, poznato kao čuvarkuća, čuva se do narednog Uskrsa, što je zanimljiv običaj koji se prenosi generacijama.

U nedelju, na dan Vaskrsa, okuplja se cela porodica za svečanom trpezom. Pre nego što sednu za sto ukućani se međusobno tucaju jajima, a ovaj običaj se proširuje i na goste koji ulaze u dom. Naime, gostu se prvo poklanja jaje, što predstavlja simboličan gest dobrodošlice, nakon čega se on poziva na ručak i na piće. 

Vaskrs, kao najveći praznik u hrišćanskoj tradiciji, slavi se tri dana, dok se posebni običaji vezuju i za sedam dana nakon njega. Ovaj dan, koji se ove godine obeležava 28. aprila, nosi sa sobom posebne običaje i rituale koji su duboko ukorenjeni u tradiciji. Poznat je kao Pobusani ponedeljak i tada se, takođe, okupljaju porodice i prijatelji. Ovaj dan nosi posebne običaje koji su duboko ukorenjeni u srpskoj tradiciji. Jedan od najvažnijih običaja je odlazak na groblje, gde se na svaki grob ostavlja po jedno crveno jaje. Ovaj gest simbolizuje želju da i preminuli uživaju u vaskrsenju Isusa Hrista, čime se naglašava povezanost između života i smrti. 

Jedan od najzanimljivijih običaja koji se praktikuju na vaskršnji ponedeljak, drugog dana Vaskrsa, posebno u vojvođanskim selima, jeste polivanje devojaka. Ovaj običaj podrazumeva da mladi momci obilaze devojke u selu u fijakerima često uz pratnju tamburaša ili sviraju sami. U rukama nose kanticu ili ćup s vodom, koji koriste da poliju devojke.

shutterstock.com/Dalibor Ogrizovic

Farbanje jaja je običaj koji se vezuje za Veliki petak 

Ovaj simboličan gest ima dublje značenje; polivanje vodom predstavlja spiranje prethodnih devojačkih greha i podseća na trenutak kada je Isus oprao noge svojim apostolima. Pored ovog duhovnog aspekta, postoji i verovanje da što više momak polije devojku, to je veća šansa da će je zaprositi. Nakon polivanja, devojke ugoste momke farbanim jajima, kolačima i vinom, a ponekad se i igra kolo, čime se dodatno unosi duh veselja i zajedništva.

Vaskršnji ponedeljak je takođe vreme za nastavak veselja. Dok je prethodni dan bio predviđen za najužu porodicu, ovaj dan je prilika da se okupe kumovi, rodbina i prijatelji. 

BONUS VIDEO:

Komentari (0)