Lifestyle

ŠTA ZNAČI KADA NEKO POSTAVI PRSTE U OBLIK TROUGLA DOK GOVORI? Evo šta se krije iza tog omiljenog gesta političara!

Psiholog Luis Arimani objasnio je šta neka osoba pokušava da nam poruči kada zauzme ovakav položaj.

01.02.2025 21:10

ŠTA ZNAČI KADA NEKO POSTAVI PRSTE U OBLIK TROUGLA DOK GOVORI? Evo šta se krije iza tog omiljenog gesta političara!
Shutterstock

Ako ste obratili malo više pažnje, sigurno ste primetili da brojni političari koriste isti gest - dok govore spajaju prste i tako rukama formiraju trougao. Ovaj gest, koji se često naziva "zvonik" ili "piramida", ima veoma interesantno psihološko objašnjenje. Naime, kako navodi psiholog Luis Arimani, ovaj suptilan, ali snažan pokret ruku, prenosi samopouzdanje, autoritet i osećaj kontrole.

Razumevanje neverbalne komunikacije je od suštinskog značaja jer govor tela često otkriva više od same reči. Među mnogim gestovima koje ljudi nesvesno koriste, formiranje trougla rukama ističe se kao univerzalni simbol samopouzdanja. 

Gest trougla se doživljava kao znak pribranosti i samopouzdanja. Nije slučajno što mnoge političke ličnosti i korporativni lideri zauzimaju ovu pozu tokom govora ili pregovora. Prema Arimaniju, ovaj gest signalizira da pojedinac čvrsto shvata situaciju i projektuje osećaj autoriteta.

Shutterstock

Univerzalni znak samopouzdanja

U kontekstu poslovanja ili pregovora, "piramida šake" mogu da imaju još dublji značaj. Arimani napominje da kada neko učini ovaj gest, to često ukazuje na to da je doneo odluku. Ako je praćeno pozitivnim znacima, to sugeriše da je osoba spremna da zaključi posao ili sporazum. Međutim, ako gest prati negativne signale, to može da znači oklevanje ili odbijanje.

Iako je formiranje trougla rukama prvenstveno povezano sa govorom, ono takođe igra vitalnu ulogu u aktivnom slušanju. Kada neko stavi ruke u ovaj položaj dok sluša, to pokazuje fokus, pažnju i promišljenost. Ovaj neverbalni znak pokazuje govorniku da se njihova poruka shvata ozbiljno.

Ovaj gest takođe sugeriše smirenost i otvorenost, stvarajući okruženje u kome se druga osoba oseća cenjeno. U razgovorima sa visokim ulozima, ovaj suptilan potez može da podstakne poverenje i međusobno poštovanje, otvarajući put produktivnom dijalogu.

Schutterstock

Pokreti ruku uvek privlače posebnu pažnju tokom razgovora s drugim ljudima 

Iako je gest trougla generalno pozitivan, njegovo prekomerno korišćenje može da se obije o glavu. Preterano oslanjanje na ovu pozu moglo bi da deluje kao zastrašujuće ili čak arogantno. Stručnjaci upozoravaju da to ne bude uobičajen deo vašeg govora tela, jer može stvoriti nenameran utisak superiornosti.

Osim toga, kombinovanje ovog gesta sa negativnim izrazima lica, kao što su strogi pogled ili osmeh, može u potpunosti da transformiše njegovo značenje. Umesto da projektuje samopouzdanje, to može da signalizira nadmenost ili prezir, otuđujući vašu publiku ili partnera za razgovor, prenosi okdiario.com.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)