Ove godine, 5. avgusta, navršiće se 60 godina od tragične smrti najpoželjnije plavuše, slavne glumice Merilin Monro, koja je bila i ostala simbol ženstvenosti 20. veka. Kako pre smrti, tako i sada, njen život i njena tragična sudbina intrigiraju javnost i pune novinske stupce.
O njoj su mišljenja podeljena. Neki je smatraju „lakom ženskom“ i bludnicom, a drugi u njoj vide osetljivu, krhku i naivnu devojku koja se stalno zaljubljivala u pogrešne momke. I dalje je najveća misterija vezana za predsednika Sjedinjenih Američkih Država, Džona Kenedija, koga i danas mnogi krive za njenu smrt. Pokušali su da sakriju ljubav koja se rodila među njima i tajno su se viđali u Njujorku.
Rođena je kao Norma Džin Mortenson 1. juna 1926. godine u Los Anđelesu. Detinjstvo i tinejdžerske dane provela je uglavnom po sirotištima jer ju je otac ostavio, a majka je relativno brzo posle porođaja poslata u bolnicu za mentalno obolele osobe. Od svoje šesnaeste godine, Merilin je koristila majčino prezime Bejker jer je saznala da joj se otac nije prezivao Mortenson. Dve nedelje posle proslave 16. rođendana, buduća zvezda odlučila je da se uda za Džejmsa Doertija, radnika u fabrici aviona.
U svojim knjigama, njen prvi suprug tvrdio je da su se voleli, ali da su nju poneli snovi o slavi. U članku za Fotoplej, napisanom 1953. godine pod naslovom “Merilin Monro je bila moja žena”, otkrio je da je ipak on nju ostavio.
Možda vas zanima…
Dok joj je muž služio u transportnoj mornarici tokom Drugog svetskog rata, buduća glumica je potpisala ugovor u agenciji za modele The Blue Book. Kosu je skratila I ofarbala je u zlatnoplavu nijansu.
Na nagovor fotografa, odlučila je da ode u Holivud kako bi pokušala da radi kao glumica, ali pre odlaska potpisala je papire za razvod. Uglavnom je igrala sporedne uloge, ali je brzo napredovala. U proleće 1945. pojavila se 33 puta na naslovnim stranama prestižnih magazina. Sledeće godine slučajno ju je primetio lovac na talente Ben Luon.
Ugovorio joj je pojavljivanje na audiciji u filmskoj kući 20th Century Fox, nakon čega je dobila standardni šestomesečni ugovor uz početnu platu od 125 dolara sedmično. Luon joj je predložio da uzme umetničko ime Merilin, po glumici Merilin Miler, budući da Norma Džin nije zvučalo komercijalno.
Posle nekoliko nezapaženih uloga i otkaza koje je dobijala na gotovo svim poslovima, upoznala je Džonija Hajda, jednog od najboljih holivudskih agenata, koji joj je izdejstvovao novi ugovor sa Foksom nakon što ju je MGM odbio. Potpredsednik ove filmske kuće Deril F. Zenik nije bio siguran u njen potencijal, ali je popustio zbog Hajdove upornosti. Ipak, ni tada nije bila srećna, a ostala je upamćena njena rečenica:
-U Holivudu ti plaćaju hiljadu dolara za poljubac i 50 centi za dušu.
Prvu značajniju ulogu imala je u filmu "Džungla na asfaltu", u režiji Džona Hjustona. Uloga Anđele Pinvej donela joj je željeni dugogodišnji ugovor sa kompanijom 20th Century Fox, posle čega je glumila u filmu "Sve o Evi", za koji neki kažu da je slika njenog života.
Iako su joj uloge i dalje bile male, publika i kritičari primetili su da joj je Hajd platio manje plastične operacije nosa, brade, kao i stomatološku intervenciju. Od tada, karijera je počela da joj cveta, a status seks bombe potvrdio se posle filma "Muškarci više vole plavuše". Nizala je hit za hitom: "Kako se udati za milionera", "Sedam godina vernosti", "Autobuska stanica" i "Neki to vole vruće" koji je pokazao da je Merilin Monro i odlična komičarka.
Želeći da poboljša svoju glumu, pohađala je i poznati Actors Studio u Njujorku. U to vreme počele su da kruže fotografije gole Merilin koje je snimio Tom Keli u periodu dok je još tražila posao. Slike je kupio Hju Hefner, a u decembru 1953. pojavila se u prvom izdanju magazina Playboy. Glumica je javno potvrdila da je na snimcima zaista ona.
Na pitanje šta nosi u krevetu, odgovorila je:
-Chanel No. 5
U svojoj dvadeset šestoj godini Merilin je bila jedna od najpoznatijih žena u Holivudu, ali i na svetu. Tada je po drugi put stala na ludi kamen i zaklela se na vernost čuvenom igraču bejzbola Džou Dimađu. Kasnije je u knjizi "Moja priča" otkrila kako je dugo odbijala da ga upozna jer se plašila da se on uklapa u stereotip američkog sportiste.
Četrnaestog septembra 1954. godine Merilin je snimila sada već kultnu scenu za film "Sedam godina vernosti" u kojoj joj vazduh iz podzemne železnice podiže haljinu. Bil Kobrin, tadašnji Foksov dopisnik sa istočne obale, rekao je kako je reditelj Bili Vajlder hteo da to postane medijski cirkus:
-Svaki put kad bi se haljina digla, publika bi se uzbudila, a Dimađo bi poludeo.
Par se posle toga posvađao u predvorju hotela, a ona je devet meseci nakon venčanja zatražila razvod zbog psihičkog zlostavljanja.
Treći put se udala 29. juna 1956. godine za dramaturga Artura Milera, kojeg je upoznala pet godina ranije u Vajt Plejnsu, u Njujorku. Sklapanje braka krilo se od medija, a iako je vaspitana u hrišćanskom duhu, prihvatila je judizam pre ceremonije venčanja. Nakon što je završila snimanje filma "Princ i plesačica" sa Lorensom Olivijeom, par se vratio iz Engleske u SAD i otkrio da je Merilin trudna. Međutim, s obzirom na to da je bolovala od endometrioze, a trudnoća se pokazala kao vanmaterična, ubrzo je izgubila bebu.
-Nije lako kada saznate da nećete imati decu. To je beskrajna bol koju sam prihvatila. Jednostavno, majčinstvo mi nije suđeno, a život mora da ide dalje, govorila je Merilin koja je na svaki poziv novoizabranog predsednika Džona Kenedija trčala u njegov zagrljaj.
Bezrezervno mu se predavala iako je duboko u sebi znala da se on nikada neće razvesti od svoje supruge Žakline, pošto bi mu to ugrozilo popularnost.
Iako je otvoreno pokazivao simpatije koje je gajio prema plavokosoj glumici i sve češće je pozivao na druženja u javnosti, predsednik je odlučio da svoju naklonost podeli i sa drugim damama. Emotivno nestabilna Merilin teško je podnosila njegove avanture i počela je da se oseća napušteno. Saznanje da ju je odbacio jedini čovek kojeg je volela, dovelo je do toga da je svoju tugu počela da utapa u alkoholu i drogi. Naposletku je smeštena u psihijatrijsku kliniku gde je probala da se izleči od svojih mračnih opsesija, ali je po dolasku kući ponovo nastavila da se viđa sa prvim čovekom Amerike.
-Da li izgledam srećno? Kažem vam da me u detinjstvu niko nije želeo. Pred vama je usamljena devojka koja ima ideju da se probudi i nađe način kako da san postane stvarnost. Ja sam Merilin Monro, a ovo je moja priča o Pepeljugi, rekla je glumica novinarima prilikom izlaska sa psihijatrijske klinike.
Milerov scenario za "Neprilagođene" trebalo je da bude njegov dar supruzi za Dan zaljubljenih, ali u vreme kad je snimanje počelo 1960, njihov brak se raspao. Razveli su se naredne godine 24. januara u Meksiku, a Miler se već 17. februara 1962. oženio sa Inge Morat, jednom od modela koja je radila na snimanju "Neprilagođenih". Taj film ujedno predstavlja i poslednju dovršenu saradnju Merilin i Klarka Gejbla. Iscrpljujuće snimanje odvijalo se u vreloj pustinji Nevade, a Merilin, Gejbl i Klift Montgomeri ostvarili su uloge koje su savremeni kritičari pozitivno ocenili. Kasnije su tabloidi optuživali Merilin zbog smrti Klarka Gejbla koji je tokom snimanja preminuo od srčanog udara, tvrdeći kako ga je gnjavila na setu.
Već tada nazirao se početak njenog kraja. Doživela je dva spontana pobačaja i jednu ginekološku operaciju, počela je da pije, a imala je i kratku aferu sa francuskim pevačem Ivom Montanom.
U maju 1962. poslednji put je javno nastupila, pevajući rođendansku pesmu predsedniku Džonu Kendiju. Njeno zdravlje polako je slabilo zbog sve veće zavisnosti od tableta. Iste godine počela je ponovo da se viđa sa Džoom Dimađom, a u februaru 1961. njen lekar poslao ju je na psihijatrijsku kliniku Pejn Vitni gde je, prema kazivanju Donalda Spota, smeštena na odeljenje za najteže slučajeve.
Nakon dvonedeljne terapije, odlučila je da napusti kliniku, ali nije mogla sama da se odjavi, pa je pozvala Dimađa da je izvede. Posle mu se pridružila na Floridi, a njihova priča o tome kako su samo dobri prijatelji, nije zaustavila glasine o tome da su se ponovno venčali. Ipak, te spekulacije nisu bile tačne, ali je Merilin pristala da se ponovo uda za njega. Iako je venčanje bilo zakazano za 8. avgust 1962. godine, do njega nije došlo jer su je petog avgusta pronašli mrtvu u svom stanu.
Događaji koji su prethodili njenom tragičnom kraju, obavijeni su velom tajne. Samo nedelju dana pre nego što je umrla, Merilin se pijana poverila svom prijatelju Frenku Sinatri da je za Kenedija bila samo telo. Tog kobnog dana, u 11 sati ujutru, pronađena je mrtva u sobi hotela Beverli Hils, a policija je dala saopštenje u kome je pisalo da je holivudska diva Merilin Monro izvršila samoubistvo.
Kasnija, rekonstrukcija ovog događaja, pokazala je sasvim suprotno. Vozač kola Hitne pomoći tvrdio je da je gospođicu Monro zatekao u komi, lekari su pokušavali da joj pomognu, ali nakon injekcije koju joj je dao njen psihijatar, mogli su jedino da konstatuju smrt. Istog dana tužilac Frenk Hogan zaplenio je snimke koji nedvosmisleno potvrđuju da je te noći, kada je Merilin umrla, Robert Kenedi, Džonov brat, bio u njenoj sobi.
Posle mnogobrojnih nagađanja, prava istina o njenoj smrti nikada nije obelodanjena. Ožalošćeni Dimađo organizovao je sahranu i nije pozvao nikoga iz Holivuda, već samo najbliže prijatelje i rođake, a to je objasnio rečima da su oni samo povređivali Merilin.
Dvadeset godina je na njenu grobnicu slao bukete crvenih ruža, tri puta sedmično, a za razliku od njena druga dva muža, o pokojnoj supruzi nije govorio u javnosti i nikada se više nije ženio, piše najžena.rs.
Komentari (0)