Donald Tramp (78) izabran za 47. predsednika Sjedinjenih Američkih Država, čime je ostvario povratak o kom bruji svet. Dok se priprema da preuzme vlast, zanimljivosti o njegovom obrazovanju i ranim godinama otkrivaju kako su oblikovane ključne osobine ovog lidera.
Rođen 14. juna 1946. u bogatoj porodici u Kvinsu, Njujork, Tramp je rano pokazao energiju koju su njegovi roditelji želeli da usmere u određenom smeru. Uprkos tome što je rođen u bogatoj porodici, od njega se očekivalo da radi najneplaćenije poslove u očevoj kompaniji. Kada je sa 13 godina bio nestašan u školi, poslali su ga u vojnu gimnaziju. U Njujorškoj vojnoj akademiji je završio osnovnu i srednju školu. Disciplina i vojnički način života pomogli su mu da ambicija i takmičarski duh postanu sastavni deo njegove ličnosti.
Na Univerzitetu Pensilvanija je pohađao fakultet Varton. Postao je prvi kandidat da nasledi oca nakon što je njegov brat Fred odlučio da postane pilot. Međutim, Fred Tramp je ubrzo umro, i to u 43. godini od posledica alkoholizma, a taj događaj je, kako se veruje, naveo Donalda da celog života izbegava alkohol, ali i cigarete.
Tramp je posle vojne akademije upisao Fordam Univerzitet u Bronksu, gde je proveo dve godine. Međutim, pravi akademski "dom" našao je na prestižnoj Vorton školi Univerziteta Pensilvanija, gde je 1968. diplomirao ekonomiju. Njegovo obrazovanje na Vortonu, poznatom po razvoju poslovnih lidera, kasnije je često korišćeno kao dokaz njegove poslovne stručnosti.
Iako je tokom Vijetnamskog rata bio regrutovan, zahvaljujući kombinaciji studentskih i medicinskih razloga, nije služio u američkoj vojsci.
Tramp je svoju poslovnu karijeru započeo još tokom studija, investirajući u nekretnine u Filadelfiji, što je bila uvertira u njegov povratak u Njujork, gde je postao ključna figura u očevom poslovnom carstvu.
Tramp kaže da je ušao u posao s nekretninama uz pomoć "male" pozajmice od milion dolara od oca, pre nego što je postao deo porodične firme. Pomogao je upravljanje dugačkim spiskom stambenih projekata u različitim njujorškim naseljima i 1971. godine preuzeo kontrolu nad kompanijom. Tada ju je i preimenovao u "Organizaciju Tramp" (Trump Organization).
Otac mu je umro 1999. godine.
- Moj otac je bio moja inspiracija - govorio je tada Tramp.
Dok je kroz decenije gradio imperiju nekretnina i postao globalno prepoznatljivo ime, njegovi akademski koreni i vojno obrazovanje odigrali su ključnu ulogu u razvoju karaktera koji je obeležio njegov poslovni i politički uspon. Povratak u Belu kuću dolazi kao vrhunac karijere ovog nekadašnjeg "nestašnog dečaka" koji je disciplinu naučio na vojnoj akademiji, a ambiciju usavršio u poslovnim školama.
Donald je promenio težište porodičnog biznisa sa stambenih jedinica u Bruklinu i Kvinsu na šljašteće projekte na Menhetnu, renoviranjem hotela "Komodor", koji je postao "Grand Hajat", i podizanjem 68 spratova visoke "Kule Tramp" na Petoj aveniji, najčuvenije Trampove zgrade.
Usledila je gradnja i ostalih nekretnina koje nose slavno ime - "Tramp Placa", "Tramp Svetska Kula", "Međunarodni hotel i kula Tramp". "Kule Tramp" postoje i u Mumbaiju, Istanbulu i na Filipinima. Tramp, takođe, razvija posao sa hotelima i kockarnicama, mada je to deo posla u kome je četiri puta podnosio zahtev za proglašenje bankrota - za kompanije, ne za njega lično.
Tramp je izgradio i carstvo u šou-biznisu. Posedovao je licence za izbor za Mis sveta, Mis SAD i Mlada Mis SAD, od 1996. do 2015. godine. Debitovao je u rijaliti programu NBC televizije "Šegrt" 2003. godine, u kome su se učesnici nadmetali za posao u upravi u Trampovoj kompaniji. Bio je domaćin 14 sezona šou-programa, a u finansijskom izveštaju tvrdio je da je za to bio plaćen 213 miliona američkih dolara.
Autor je nekoliko knjiga, a poseduje i robnu marku koja obuhvata sve - od kravata, do flaširane vode. Prema pisanju magazina Forbs, njegovo bogatstvo iznosi 3,7 milijarde američkih dolara, iako sam Tramp insistira na tome da poseduje 10 milijardi.
Komentari (0)