Jedan od stereotipa koji uspešno odoleva godinama je stav da su žene brbljive i da govore mnogo više od muškaraca, koji su, sa druge strane, ćutljiviji, ali i posvećeniji obavljanju raznih poslova. Međutim, novo veliko istraživanje je u potpunosti raskrinkalo ovaj mit.
Istraživači sa Univerziteta Arizona su pratili 2.197 učesnika koji su sve vreme nosili snimače koji su beležili svaku njihovu izgovorenu reč.
A rezultati su za mnoge prilično neočekivani - u proseku su muškarci izgovarali 11.950 reči dnevno, dok je prosek kod žena bio viši i znosio je oko 13.349 reči dnevno.
Naučnici ističu da iako postoji razlika u broju izgovorenih reči, to nije dovoljno da bi se izvukao konkretan zaključak o tome ko je brbljiviji.
- Pretpostavka da žene više govore od muškaraca je klasičan stereotip, koji često ima i negativnu konotaciju za žene. Zbog toga je veoma važno da se precizno procene prikupljeni podaci - navode istraživači.
Naučnici su sakupili datoteku sa više od 600.000 audio snimaka. Na osnovu toga je određen prosek izgovorenih reči. Ilustracije radi, najćutljiviji učesnik je dnevno izgovarao manje od 100 reči, dok je najbrbljivija osoba dnevno izgovarala fantastičnih 120.000 reči!
Računica je bila sledeća: prosečna osoba je budna 16 sati dnevno, to znači 7.500 reči po satu, ili čak 125 reči po minutu. Priznaćete, ovo je poduhvat hvale vredan.
Na kraju, istraživači su zaključili da na individualnom nivou postoje velike razlike u govorljivosti, ali da to samo unosi statističku neizvesnost u obradi podataka.
Ili drugim rečima, razlika između polova je suviše mala da bi se procenilo da li je razlika u govorljivosti zaista pouzdana i smislena, prenosi Dejli Mejl (Daily Mail).
Komentari (0)