Na ovogodišnjem izdanju Festivala nauke, koje se održava od 12. do 14. decembra na Beogradskom sajmu, još jednom ćemo imati priliku da posetimo Ekspertinejdžeri zonu koja se bavi vršnjačkim obrazovanjem. Kako navode organizatori, učestvovaće više od 120 tinejdžera iz 13 škola u deset različitih postavki, a ovi mladi naučnici i svojevrsni ambasadori nauke će izazvati posetioce na niz naučnih izazova. Pokazaće šta je sve moguće uz malo nauke i tinejdžerskog entuzijazma, i pokrenuće niz revolucionarnih ideja da se poigraju sa vašim moždanim vijugama. Ovim povodom razgovaramo sa koordinatorkom Ekspertinejdžera, Ivonom Ivošević.
Svake godine sve je više ekspertinejdžera u programu Festivala nauke. Ivona nam je objasnila čemu pripisuje ovoliko interesovanje i šta je školarcima posebno atraktivno u ovoj programskoj liniji.
- Ekspertinejdžeri su najtalentovanija deca koja žele podeliti svoje znanje s vršnjacima. Ova deca strastveno uživaju u vannastavnim aktivnostima i zajedno s nastavnicima ostaju nakon škole kako bi se pripremili za program. Njihovo interesovanje za festival raste iz godine u godinu, jer im je učešće nagrada za uloženi trud, a i postaju pravi ambasadori nauke.
Otkrila nam je koji su im bili najvažniji ovogodišnji kriterijumi prilikom selekcije, naravno, pored kvaliteta koji se podrazumeva.
- Broj prijava bio je zaista veliki, što je činilo izazovnim uklopiti čitav program u samo 10 postavki. Neke škole, koje uspešno sarađuju i organizuju zajedničke festivale nauke ili radionice, predstavljaju se sa zajedničkim postavkama, pa tako imamo 10 postavki, ali čak 13 škola. Pored kvaliteta, najvažniji su mi bili želja za učenjem i napredak koji su pokazivali tokom cele godine, kao i rad i trud koji nisu skrivali od mene. Posebno se radujem novim učesnicima koji će ove godine doneti novi entuzijazam i energiju, otkriva Ivona.
I sama je bila tinejdžerka kada se prvi put susrela s ovom vrstom programa na internacionalnim naučnim okupljanjima. Saznajemo šta joj je bilo najzanimljivije u to vreme, a šta danas?
- Najzanimljivije je to što gradivo, koje se često čini nejasnim i dosadnim, prikazujemo na zanimljiv i pristupačan način. S obzirom na to da se radi o vršnjačkoj edukaciji, učenici se osećaju slobodnijima da postavljaju pitanja svojim vršnjacima i rešavaju nedoumice zajedno, što doprinosi dubljem razumevanju i zajedničkom učenju.
"Matorci" su često skloni mišljenju da su mlade generacije sve lošije, da se sve manje interesuju za kulturu i umetnost….koliko je to danas realnost, a koliko predrasuda?
Kao neko ko provodi svaki dan sa decom, mogu reći da je predrasuda to što mnogi misle da su manje snalažljiva i upućena. Deca su, zapravo, izuzetno radoznala, snalažljiva i brzo se prilagođavaju svetu oko sebe. Njihova sposobnost da usvoje nove informacije i tehnologije, kao i da razumeju brze promene u društvu, često prevazilazi ono što im odrasli pripisuju. Zbog toga su mnogo bolje upućena i informisana nego što mislimo.
Da li Festival nauke u tom smislu razbija predrasude, ili se možda bori da preokrene situaciju koja nije nužno “vesela” po ovom pitanju - otkrivamo Ivonino mišljenje.
- Festival okuplja ogroman broj dece, što jasno pokazuje da su i dalje zainteresovani za ono što im nudimo. Primetila sam da deca na festivalu retko koriste telefone, osim možda da snime najzanimljivije sadržaje. Često, čak i kada misle da im nešto neće biti uzbudljivo, već nakon nekoliko minuta potpuno se posvete čarima festivala. Ovaj tip događaja ima toliko različitih sadržaja da je gotovo sigurno da svaki posjetitelj može pronaći nešto što će ga oduševiti.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)